МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОНТИНЕНТИ ПОРАНИЛИ

171 pregleda
Unsplash

Kада су први континенти су изронили из океана? Научници тврде раније него што се мислило.

Први континенти на Земљи изронили су из океана 700 милиона година раније него што се мислило, сугерише нова анализа древних стена. Истраживачи који су у источној Индији проучавали седименте стена верују да би ово откриће могло да објасни повећање кисеоника у атмосфери и формирање глечера током тог периода Земљине историје, преноси „Гардијан”.

Анализа седимената из Сингхбхума, у близини Kалкуте, сугерише да су први стабилни континенти – познати као кратони – почели да се појављују изнад нивоа мора између 3,3 и 3,2 милијарде година. Др Пријадарши Чаувдри са Универзитета Монаш, водећи аутор студије, објаснио је да су се стене морале формирати на копну. Kако је тим дошао до тог закључка? Због присуства одређених карактеристика попут мрешкања – које настаје слично као када ветар и таласи остављају трагове на пешчаној плажи.


(Shutterstock)

Чаувдри је рекао да су први континенти вероватно формирани пре постојања тектонике плоча, која је данас главни покретач повећања надморске висине копнених маса.Данас тектоника плоча контролише надморску висину. Сударом две плоче формирали су се Хималаји и Алпи”, рекао је он. То није био случај пре 3 милијарде година.” Научници претпостављају да су најранији континенти изроноли из океана, који је прекривао Земљу, након 300 до 400 милиона година непрекидне вулканске активности.

Чаувдри је објаснио да је кратон Сингхбхум можда настао од гомиле лаве накупљане током времена. Његова кора – дубока око 50 километара – постала је тако дебела и само је лебдела изнад воде… као санта леда која плута”. Тим је извукао ситна зрна минерала познатог као циркон из седимената Сингхбхума. Употребом ласера, а затим мерењем релативних количина ослобођених елемената, тим је успео да процени старост стена. Студија је објављена у часопису Proceedings of the National Academy of Sciences.

(Извор Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар