ПАНДОРИНА КУТИЈА

КОРОНА МЕРКА КИЛОГРАМЕ

Visited 243 times, 1 visit(s) today

Откривено колико вишак, а колико мањак повећава ризик од заразе. Уосталом, сами проверите да ли сте угрожени.

Ново истраживање представљено на страницама Америчких центара за контролу и превенцију болести (CDC) открило је за колико вишак и мањак килограма повећавају ризик од хоспитализације и смрти у случају инфекције вирусом SARS-CoV-2 (корона). Још релативно рано током пандемије постало је јасно да ковид-19 не погађа све подједнако, да су ризици за теже клиничке слике и смрт различити за различите људе.

Према студији објављеној 12. марта на службеној страници CDC-а, ризик за хоспитализацију и смрт од ковида-19 расте с порастом прекомерних килограма, односно с индексом телесне масе (BMI); у почетку благо, а касније све израженије.

Показало се да су фактори ризика, међу осталима, старосна доб, пол, пушење, хронична опструкцијска болест дисајних органа, високи притисак, имунолошка компромитованост, болести крвотока, шећерна болест и вишак килограма.

Више дебелих, више мртвих

На повезаност дебљине са смртним исходом, међу осталим, указује значајна разлика у смртности од ковида-19 међу државама с различитим уделом људи с прекомерном тежином. Примерице, стопе смртности у земљама као што су Јапан и Јужна Kореја, које немају велик удео гојазних у популацији, значајно су ниже него у земљама у којима је тај удео велик, као што су САД и Велика Британија које су на другом, односно четвртом месту по постотку дебелих у светској популацији. Удео особа с прекомерном тежином у Хрватској креће се око 38,7%, а дебелих око 18,7%. По томе је Хрватска при врху ЕУ.

Ризик расте с телесне масом

Но, како време пролази, све је више података који се прикупљају и истражују, па је одређене ризике могуће све боље квантификовати. Према студији објављеној 12. марта на службеној страници CDC-а, ризик за хоспитализацију и смрт од ковида-19 расте с порастом прекомерних килограма, односно с индексом телесне масе (BMI); у почетку благо, а касније све израженије. Но, она такође показује да ризик повећава и претерана мршавост, односно мања телесна маса од оне која се сматра оптималном.

BMI је вредност која произилази из масе (тежине) и висине особе. Дефинише се као телесна маса подељена с квадратом висине тела, а изражава се у јединицама kg/m2. Студија се темељи на следећој категоризацији:

Премала тежина = < 18,5 kg/m2.
Нормална тежина = 18.5 – 24.9 kg/m2.
Прекомерна тежина = 25 – 29,9 kg/m2.
Дебљина = 30 kg/m2 или више (у студији је била подељена у четири категорије: 30 – 34,9 kg/m2, 35 – 39,9 kg/m2, 40 – 44,9 kg/m2 и ≥ 45 kg/m2).

При израчунавању BMI-ја у обзир се не узимају само килограми и висина него и пол и године. На интернету се данас могу наћи бројни калкулатори BMI-ја.

За дебеле до два пута већи

Према студији, повећање ризика за хоспитализацију кретало се од 1,07 за оболеле с BMI-јем од 30 – 34,9 kg/m2 до 1,33 за оболеле с BMI-јем ≥ 45 kg/m2 у односу на обољеле с BMI-јем 18,5 – 24,9 kg/m2 (здрава тежина). То значи да је ризик хоспитализације за оне с највишим BMI-јем био око 33% виши од ризика за оболеле здраве тежине.

Повећање ризика за смртни исход код оболелих кретао се од 1,08 за оне с BMI-јем 30 – 34,9 kg/m2 до 1,61 за оне с BMI-јем ≥ 45 kg/m2. Другим речима, ризик смрти за оне с највишим BMI-јем био је око 61% виши.

Сувишна дебљина повезана је такође с пријемом на одељења интензивне неге, с повећањем ризика од 1,06 за пацијенте с BMI-јем од 40 до 44,9 kg/m2 до 1,16 за оне с BMI-јем ≥ 45 kg/m2.

Прекомерна телесна тежина и дебљина фактори су ризика и за инвазивну механичку вентилацију, а крећу се од 1,12 за оне с BMI-јем од 25 до 29,9 kg/m2 до 2,08 за оболеле с BMI-јем ≥ 45 kg/m2.

Веза дебљине с ризиком за хоспитализацију и смрт била је изражена и код одраслих особа старијих од 65 година. Ризик за пацијенте највише категорије с BMI-јем ≥45 kg/m2 у поређењу с пацијентима здраве тежине износио је 1,59 за хоспитализацију и 2,01 за смрт.

Повећава и изражена мршавост

Но занимљиво је да је према студији ризик за хоспитализацију и смрт био повећан и код особа с премалом тежином. Пацијенти с премалом телесном тежином имали су 20% већи ризик за хоспитализацију него они са здравом телесном тежином. Kод особа у доби мањој од 65 година с премалом телесном тежином ризик да ће бити хоспитализовани био је за 41% већи него код оних са здравом тежином истог узратса, а код болесника у доби већој од 65 година с премалом телесном тежином био је већи за 7%.

Налази ове студије важни су за формирање здравствених политика. Прие свега, из њих је могуће закључити да би изразито гојазне особе требало да имају приоритет при вакцинисању.

(Извор Индекс)

Visited 243 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар