ПО ГЛАВИ ЧИТАОЦА

МАЛЕНИ И НАНОРОБОТИ

435 pregleda
Илустрација

Роботи нановеличина још нису примењени у пракси, иако су у фокусу истраживања. Од њих се очекује највећа корист.

Соња Врбан

Недавно је у Загребу одржана промоција нове књиге „Галаксијиног аутора из Загреба, професора др Гојка Николића, Минијатурни и нанороботи. У име издавача, Центра изврсности компетенција, одржала је уредница професорка Соња Врбан, која је указала на важност књиге и њен квалитет.

Скупу су се обратили и рецензенти. доц. примаријус др Вјекослав Јелеч, др. медицине, неурохирург из KБ Дубрава, изјавивши је да се књига може сматрати и научним делом јер је систематично обрадила потпуно ново подручје, скоро непознато широј јавности али и стручњацима. Истакао је да је садржај приказан прегледно, разумљиво и стручно. Проф. др. Дубравко Рогале, дипл. инж. с Текстилно-технолошког факултета као рецензент сматра да књига Минијатурни и нанороботи представља јединствено ауторско дело у светским мерилима, а посебну вредност представља чињеница да је писана на хрватском језику. Представља изразито актуелно, надасве савремено, занимљиво и уникатно дело. Трећи рецензент проф. др Жељко Шитум дипл. инж. с Факултета стројарства и бродоградње у Загребу истиче да књигу треба препоручити као вредну литературу за едукацију студената и инжењера у подручју минијатурне роботике, медицинског инжењерства и бионике, јер представља оригинално и савремено дело које на инспиративан начин обрађује изразито актуелне теме развоја биотехнолошких система.

Аутор књиге презентирао је садржај и разлоге који су га подстакли да је напише. Годинама се бави тим подручјем. Предавао је те теме студентима роботике на Факултету стројарства и бродоградње у Загребу, и на последипломским студијима на Текстилно-технолошком факултету. До данас није постојала књига која је сисетматично обрађивала то подручје.

Kњига указује на многобројна решења која постоје у природи, а темељем којих су осмишљена различита техничка решења. Природа је огроман „инжењерски уред и неисцрпно врело идеја. Развој и истраживања начина рада и производње миниробота, микроробота и наноробота данас је једно од најважнијих подручја којима се баве бројни научници и развојни инжењери. Највећи број истраживања усмерен је на њихову примену у медицини. Део је већ у стандардној употреби у болницама. То су минијатурни роботи у облику ендоскопских капсула. Kада се прогутају снимају цео пробавни тракт и шаљу бројне слике које се похрањујуван тела и потом анализирају. Могу обављати и биопсију, па и поједине интервенције унутар пробавног тракта.

Насловница књиге

Роботи нановеличина још нису примењени у пракси, иако су у фокусу истраживања. Од њих се очекује највећа корист. Занимљиво је мноштво нових идеја и разноликост приступа у решавању тих минијатурних уређаја. То је подручје мултидисциплинарно. Заступљена су подручја која обухватају мехатронику, хемију, физику, биологију и медицину. У књизи се није могао избећи тај мултидисциплинарни приступ. Упознавањем тих идеја шири се видокруг спознаја о могућностима израде и примене који је потребан сваком савременом стручњаку, пројектанту нових система.

С обзиром на то да постоји или се развија мноштво идеја и решења, у књизи се настојало приказати најважнија која највише обећавају да ће се ускоро остварити. Много слика и приказа најбоље илуструју замисли иноватора и истраживача. Уз разна решења или истраживања наведена су имена истраживача и истраживачких институција да би се указало на заинтересованост важних истраживачких центара који дају јемство даљег развоја и успешност решења.

Аутор је посебно истакао изврсна графичка решења књиге које је израдила дизајнерка Антеа Рап из Kопенхагена. Велики број од 149 литературних навода омогућује заинтересованим читаоцима детаљније информисање о појединим решењима или истраживањима.

(Илустрација Pixabay)

О аутору

administrator

Оставите коментар