МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАНОСОЛАРНА ЕНЕРГИЈА

Visited 364 times, 1 visit(s) today
Центар за инжењерство (Википедија)

Издвајање водоника је досад био могућ, али неисплатив процес, будући да је за електролизу потребна огромна количина електричне енергије. Међутим, нова сазнања стижу са Универзитета у централној Флориди, где се ради на новим катализаторима за тај процес.

Осим високе цене енергије коју је потребно утрошити за електролизу воде до гасова водоника и кисеоника, постоји додатни проблем: постојећи катализатори могу да подрже процес само када се ради са дестилованом водом. Реалне изворе попут пијаће, или чак слане воде, било је готово немогуће користити.

Нова сазнања у тој области стижу са Универзитета у централној Флориди, где је тим истраживача са др Јангом на челу креирао нови хибридни наноматеријал за прикупљање соларне енергије која се потом користи за електролизу морске воде.

Како је та група истраживача објавила у часопису Energy & Environmental Science, нови фотокатализатор прикупља досад најшири спектар светлости и отпоран је на корозивно дејство морске воде. Чини га ултратанак филм титанијум-диоксида са угравираним наношупљинама које су обложене нанољуспицама, дебљине једног слоја атома, од молибден-дисулфида.

Сама производња фотокатализатора не би била скупа, кажу истраживачи. Ако би тај изум био комерцијализован, Сунчана држава (Флорида) окружена морем имала би огромну економску добит од производње водоничног горива.

(Марија Стевановић, РТС) 

Visited 364 times, 1 visit(s) today

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар