Ненадерталци су и пре 65 хиљада година волели да сликају. Пигменти су коришћени у пећини у различитим раздобљима, удаљеним од 15 до 20 хиљада година, показује истраживање које негира ранију тврдњу да су они настали природним процесом оксидације. Неандерталци су можда били блискији праисторијском човеку него што се раније веровало, сведоче пећинске слике у Шпанији, које откривају да је и та људска врста имала потребу да ствара уметност.
Пигмент боје окера пронађен је на сталагмитима у шпиљи Ардалес, крај Малаге на југу Шпаније. Kористили су га неандерталци пре око 65.000 година, што их можда чини првим уметницима на Земљи, показује научни чланак објављен у часопису PNAS. Модерни човек у то време још није постојао. Нова открића додатни су доказ да неандерталци, који су изумрли пре око 40 хиљада година, нису били неумешни рођаци Homo sapiensa, каквим су их дуго приказивали.
Јоао Зилхао, један од аутора студије, рекао је да су неандерталци окер стављали на сталагмите веројтно у склопу ритуала. Важност овог открића је што мења наш став према неандерталцима. Они су били блискији данашњим људима. Недавна истраживања показују да су волели објекте и размножавали су се с људима, а сад и да су, попут нас, сликали по пећинама, изјавио је Зилхао. Слике на зидовима прахисторијских људи, попут оних у спиљи Chauvet-Pont d’Arc у Француској, старије су од 30.000 година.
(Извор Зимо)