МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НЕПРОБОЈНА ЗА ХАКЕРЕ

333 pregleda

„Бритиш телеком (БТ) и Тошиба” су применили оптичку мрежу која шифрира податке помоћу кодираних светлосних честица.

Мрежа која користи бујицу фотона за шифровање осетљиве комуникације. Пробно испитивање мреже, која је прва ове врсте у Великој Британији, пренеће податке између два инжењерска постројења у Бристолу, користећи кључеве за шифровање који се преносе као кодиране честице светлости. Мрежа од шест километара која повезује National Composites Centre (NCC) и Centre for Modelling and Simulation (CFMS) користиће „Тошибину” Quantum Key Distribution (QKD) за осигурање саобраћаја података који се шаље између две локације путем БТ-ове Openreach оптичке инфраструктуре. QKD се користи за дистрибуцију тајних дигиталних кључева, који се могу користити заједно са алгоритмом за енкрипцију и то било за криптовање или за аутентификацију кодираних информација.

Kвантна теорија налаже да, ако неко покуша да прочита кодирано стање једног фотона, оно се одмах мења. То – бар у теорији чини да је QKD готово немогуће хаковати.

Технолошко решење које су развили БТ и Тошиба омогућава пренос квантних кључева и мрежних података у фотонској бујици дуж истог оптичког кабла, користећи технику која се назива мултиплексирање. Ова технологија би могла да омогући слање квантно шифрованих података на удаљеност до 120 километара. У најави је прво размештање QKD у Великој Британији. Међутим, Тошиба је тестирала своју технологију и у Јапану и у САД, где се QKD користи за обезбеђивање осетљивих података за организације здравствене и финансијске службе.

У QKD сваки бит кључа је кодиран на један фотон. Kвантна теорија налаже да, ако неко покуша да прочита кодирано стање једног фотона, оно се одмах мења. То – бар у теорији – чини да је QKD готово немогуће хаковати. У исто време, јер се QKD заснива на законима физике, а не математике, моћни рачунари сутрашњице не могу га сломити, рекао је др Ендрју Шилдс, шеф за квантну технологију у Тошиби Европа. „Проћи ће неко време док не будемо имали велики квантни рачунар, али ако имате информације које треба да остану поверљиве неколико година, онда је важно да су данас шифроване на начин који у будућности неће моћи да буде хакован.

Још један нови елемент испитивања БТ и Тошиба је тај што користи стандардно фибероптичко решење које испоручује БТ Openreach, а на њему је инсталиран QKD. Мултиплексирање филтрира дигитални шум узрокован уобичајеним сигналима података и омогуц́ава слање и квантних сигнала и података конвенционалне мреже истим каблом, што значи да није потребна додатна инфраструктура. Ово би могло понудити исплативо решење за телеком операторе који се надају да ће увести квантну криптографију у своје мреже или за оне који желе да је понуде као услугу купцима усмереним на приватност.

(Izvor PC press)

О аутору

administrator

1 коментар

  • Fino sroceno, interesantno da vec popriličan broj ljudi ima kontakta sa optickim kablovima bez da znaju kakvi su to kablovi.

Оставите коментар