ЕКОСОФИЈА

ОВЕ ЖИВОТИЊЕ НЕСТАЈУ

Visited 196 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Шест врста којима прети изумирање због климатских промена. Зашто гепарди имају десетоструко мање сперматозоида од кућне мачке?

Kлиматске промене на неколико начина утичу на животињске врсте. Промене температуре и други утицаји климатских промена постају све очигледнији, а последице већ видимо у целом свету. Нека острва више не постоје због пораста нивоа мора, природне катастрофе догађају се све чешће и сваке године више животињских врста изумире због утицаја климатских промена на екосистеме и станишта у којима живе, пише Green.hr.

Ту је и пораст загађења воде, ваздуха и чврстог отпада што утиче на храну коју једу и станишта у којима живе. Неке животиње морају да промене начин исхране да би преживеле утицаје климатских промена. Ако поједине животињске врсте не могу да мигрирају у подручја с повољнијом климом, много је вероватније да ће изумрети.

Гепарди

Најбржа копнена животиња на свету, гепард, суочава се с брзим изумирањем услед климатских промена. Тренутно је наведен као угрожена врста на Црвеној листи угрожених врста Међународне уније за заштиту природе (IUCN). У неким подручјима и популација плена гепарда опада. Kао резултат тога, гепарди су морали да промене начин исхране, односно да лове друге животиње које живе у истом окружењу.


Гепард (Pexels)

Пораст температура чак је утицао на способност репродукције ове велике мачке. Неке студије су показале да се код великог броја мушких јединки гепарда снизио ниво тестостерона. У неким случајевима уочено је да је број сперматозоида гепарда готово десет пута мањи од просечне кућне мачке, а научници верују да су ова открића последица виших температура изазваних глобалним загревањем.

Панде

Овај заљубљеник у стабла, тежак 70-120 килограма и заштитни знак Светског фонда за природу (WWF) храни се искључиво бамбусом. Међутим, климатске промене смањују количину бамбуса који расте у природним стаништима ових животиња у Kини. Осим што им је главна исхрана, бамбус им пружа и заклон. Другим речима, учинци климатских промена имају итекако велики утицај на добробит панде.

Зелене корњаче

Зелене корњаче, попут многих животињских врста, осетљиве су на промене температуре узроковане глобалним загревањем. Будући да пол младунчета корњаче зависи од температуре песка на којем је положено јаје, климатске промене утичу и на развој ових корњача. Топлија подручја дају женке корњача. Дакле, с климатским променама које узрокују пораст температура, излеже се више женки него мужјака. То може утицати на раст популације зелених корњача у будућности, јер значи мање партнера за парење женки.

Азијски слонови

Ови велики ушати сисари изузетно су осетљиви на пораст температуре. Да би опстали треба да пију много свеже воде, а још више кад је топлије време! Дакле, климатске промене и глобално загревање отежавају слоновима свакодневно добијање количине воде која им је потребна. Топлији услови, такође, олакшавају инвазивним биљкама да успевају и прерасту редовне изворе хране слонова – попут лишћа бамбуса и банана.

Поларни медведи

Kлиматске промене и глобално загревање смањују количину арктичког морског леда. Овај лед је важан јер је то подручје на којем поларни медведи живе и где лове фоке. Дакле, како количина леда постаје све мања, то значи да поларни медведи имају мање приступа храни, а њихова станишта постају све мања.

Пингвини

Ове птице живе на антарктичком континенту и хране се бићима попут шкампа која живе под леденим покривачима. Kлиматске промене узрокују топљење леда на овом подручју. А како се лед топи, популација им се смањује и пингвини морају да мигрирају из свог природног станишта како би пронашли алтернативне изворе хране. То отежава смиривање и парење током сезоне размножавања – јер им понекад једноставно недостаје хране.

(Извор Национална географија)

Visited 196 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар