МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПИЈЕМО ПРАСТАРУ ВОДУ

Visited 104 times, 1 visit(s) today
Profimedia

Посматрајући далеку звезду у настајању, астрономи су пронашли водоник сличан оном у нашем Сунчевом систему. Открили прве доказе о повезаности воде у нашем соларном систему и воде у огромном међузвезданом простору. Наиме, пажљиво су посматрали младу звезду у настајању (протозвезду) V883 Orionis, удаљену око 1.305 светлосних година од Земље, са диском гасовитог материјала који се формира око ње.

Открили су да вода у њој има исте хемијске маркере као вода овде. Стара је милијардама година. На основу тога су закључили да је могуће да је вода у нашем Сунчевом систему настала много пре Сунца, планета и комета. Интегрисана је у планете док су настајале. Ако је то тачно, могуће је да и други планетарни системи имају велике количине воде. Вода око ове удаљене протозвезде садржи однос водоника веома сличан нашој води и деутеријуму какав је код нас. Ово указује на могућу јаку везу између њих.

За студију, астрономи су користили радио-телескопе ALMA у пустињи Атакама у Чилеу да посматрају дискове материје како се формирају око звезда. Посебну пажњу посветили су зони где водени лед прелази у гасовито стање. Ови телескопи могу да открију таласне дужине светлости у џиновским облацима дубоко у међузвезданом простору. Истраживањем ове светлости могуће је открити хемијски састав и физичка својства облака молекула у пределима густих облака гаса и прашине где се формирају нове звезде, пише Mashable.

(Б92)

Visited 104 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар