Најкоришћенија скраћеница на свету, OK, први пут је употребљена 23. марта 1839. године у новинама Boston Morning Post.
С обзиром на то да је OK скраћеница за израз all correct, тадашње друштво у Сједињеним Америчким Државама променило је ову скраћеницу из AC у OK. Није постојао претерано важан разлог за промену скраћенице, осим тога да је OK као all correct звучније и лакше за изговор. Убрзо је скраћеница OK постала популарна и у остатку света, а у Европи и најкоришћенији англицизам. OK користимо као потврду да је све у реду.
Иако је први пут употребљена 1839. године, постоји велики број претпоставки како је скраћеница настала. Сматра се да вуче корене из војске у Америци – O.K. је означавало known order, тачније коришћена је као потврда да је наредба прихваћена. Такође, O.K. се појавио и у војсци као ознака за број убијених војника. O.K. је означавало „нула убијених”. Још једна уверљива претпоставка јесте надимак америчког председника Мартина ван Бјурена. За његов надимак Old Kinderhook била је коришћена скраћеница O.K.
Председник Ван Бјурен је дошао на власт само две године пре него што је ова скраћеница била први пут искоришћена, сходно томе, њен настанак се већ дуго повезује са скраћеницом његовог надимка. О.K. би, такође, могло да означава скраћеницу за „наређење краља” или „по наређењу краља” – на енглеском Order of the king. Индијанска реченица okeh значи „тако је” – с обзиром на то да се сматра да је реч okay у енглеском језику, која значи „у реду”, настала од поменуте речи, ова индијанска реч се повезује са настанком најпознатије скраћенице на свету.
O.K. данас се користи свакодневно и записана је у многим речницима. Највише се користи током дописивања и куцања SMS порука, међутим и у говору је почела све више да замењује речи попут добро, у реду, итд… Иако је прихваћена у свакодневном говору, ова скраћеница се сматра неформалном, па је треба избегавати у званичним разговорима.
(Извор Данас)