МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПОСТАЋЕ СУПЕРНООВА

98 pregleda
Getty Images

Нова слика коју је направио Насин свемирски телескоп James Webb приказује масивну звезду у терминалној фази која ће експлодирати у спектакуларну супернову. Снимљена је невероватна слика масивне звезде удаљене 15.000 светлосних година од Земље. То је звезда Wolf-Rayet 124 (WR 124) која је почела да одбацује своје спољашње слојеве пре него што ће експлодирати. Она је око 30 пута масивнија од нашег Сунца. Kада огромним звездама попут понестане водоника за сагоревање у језгру, настају тежи елементи (фузија) снажни удари енергије, ослобађајући налете ветра брзином од милион километара на сат.

Ти снажни ветрови скидају спољне слојеве звезде, што резултира огромним облаком прашине и гаса попут онога који се може видети на најновијој слици JWST-а. Научници су израчунали да је звезда WR 124 већ изгубила масу истоветну оној 10 пута већој од нашег Сунца. Једном кад таква звезда остане без тешких елемената, долази до њене експлозије. Фаза животног века масивне звијезде у којој она ствара тешке елементе релативно је кратка и траје највише неколико милиона година.

Звезда WR 124 (NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team)

Међутим, прашина коју звезда производи за то време могла би бити космички важна. Детаљи из посматрања JWST-а требало би помоћи астрономима да схвате како се та прашина понаша и да ли су зрнца прашине довољно велика и обилна да преживе надолазећу супернову. Научници, заправо, сматрају да у свемиру има знатно више прашине него што тренутне најбоље теорије могу објаснити, с обзиром на то да таква прашина представља основне градивне јединице свемира. Поменути детаљи из посматрања могли би бити важни јер прашина игра важну улогу у еволуцији свемира и могу помоћи у разумевању одакле долази додатна прашина.

(Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар