МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПОСТАЊЕ ПРВИХ ЈЕЗГАРА

108 pregleda
NICA

У оквиру Заједничког института за нуклеарна истраживања (ЈИНР) у Дубни у Московској области завршава се изградња акцелератора NICA. Називају га „млађим братом” Великог хадронског сударача (колајдер) у ЦЕРНу у Женеви.

Средином педесетих прошлог века у свету су се, практично истовремено, појавила два велика научна центра за проучавање фундаменталних својстава материје: ЦЕРН у Швајцарској и ЈИНР у Русији. Тренутно ЈИНР обједињује 19 земаља учесница и једина је у Русији међународна међувладина научна организација регистрована у Уједињеним нацијама. Ту је, поред осталог, откривено десет нових елемената из Мендељејевог периодног система. Године 1957. у Дубни је покренур у том тренутку најмоћнији акцелератор наелектрисаних честица на свету – синхрофазотрон, способан да убрза протоне до рекордне енергије од 10 милијарди електрон-волти. Суперпроводни колајдер протона и тешких јона NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) директни је наследник овог јединственог постројења.

Једно од главних питања савремене физике јесте у каквм условима је дошло до фазног прелаза из кварк-глуона у нуклеарни облик постојања материје. Управо на то питање на које научници још не знају одговор, акцелератор NICA покушаће да га пружи. Поновно стварање првобитног стања материје требало би да расветли како су настали сви материјални облици у Универзуму. „Теоретичари су предвидели мноштво фазних прелаза у овој првобитној материји, управо они ће се истраживати у нашем колајдеру. Задатак је да се одреди како се мењају својства секундарно насталих честица у зависности од енергије и величине сударајућих језгара, наводи Анатолиј Сидорин, заменик начелника одељења за акцелераторе у Лабораторији за физику високих енергија ЈИНР.

У згради акцелератора завршавају се инжењерски радови. До краја године биће окончана монтажа свих магнета и постројење пуштено у рад. Први експерименти би требало да се спроведу почетком 2024. године. Главни аналитички чвор, вишенаменски детектор MPD (Multi-Purpose Detector), такође је у високом степену приправности. „Он ће мерити све главне параметре неопходне за разумевање процеса који се одвијају. Други, детектор SPD или детектор спин физике биће лансиран касније, оквирно до 2030. године. Његов задатак је да проучава сударање поларизованих протона, деутрона, неутрона и њихову спин структуру, истиче Сергеј Мец, водећи научни сарадних Лабораторије за физику високих енергија ЈИНР.

Велики хадронски сударач (LHC) у ЦЕРН-у исто тако проучава кварк-глуонску плазму. Тиме се бави детектор ALICE, који анализира резултате судара тешких јона, али не може да фиксира моменат фазног прелаза, смета му огромна убрзавајућа снага LHC. Слични експерименти изводе се и у Националној лабораторији Бруквејхен у Сједињеним Америчким Државама, за сада без очигледног резултата.

(Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар