МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПУН РЕЗЕРВОАР АЛГИ

144 pregleda

Научници процењују да ће технологија буде профитабилна у врло великом обиму за око 25 година.

 За испитивање горива из морских алги, које научници називају биогоривом треће генерације, користи се обичан аутомобил. Показало се да алге могу да буду одржива алтернатива фосилним горивима, јер алге током раста извлаче угљен-диоксид из атмосфере. Десет одсто резервоара тест-аутомобила пуни се морским горивом, остатак бензином.

„Меримо уљен-моноксид, угљен-диоксид и азотоксид. Емисије које смо добили од горива из морских алги су на потпуно истом нивоу као и оно што добијамо из горива са пумпе”, наводи механички инжењер Стен Франдсен. Истраживачи планирају да повећају део морског горива, уверени да ће човечанство у наредним годинама морати да пређе на биогорива. Морска алга је одржива. Расте свуда, потребно јој је само сунце и море, које покрива две трећине наше планете.

За њено узгајање није потребно обрадиво земљиште, ђубриво ни слатка вода. Ипак, својеврстан изазов европског истраживачког пројекта је како произвести ново гориво у индустријским размерама.

„Када смо пре неколико година започели с пројектом, радили смо с квадратним метрима. Данас радимо хектаре, а у скоријој будућности идемо на квадратне километре. Данас је цена биогорива на бази морских алги превисока, вероватно сто пута скупља од обичног горива. Али, ускоро, цене ће пасти, и постаћемо конкурентни традиционалним горивима”, истиче хемијски координатор пројекта, Берт Гроенендал. Научници процењују да ће технологија буде профитабилна у врло великом обиму за око 25 година.

(Извор РТС)

 

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар