Važno je da starije osobe ne puše ili izbegavaju učestalo izlaganje duvanskom dimu kako bi što duže sačuvale dobar vid.
Akademik Rajko Igić
Makula je malo područje u centru retine (mrežnjače). Ona je najvažnija za oštar vid kojim čitamo, udevamo konac u iglu i prepoznajemo lica osoba; alinam preostali, periferni vid omogućava ostale svakodnevne aktivnosti. Degeneracija makule javlja se u dva oblika, suvom i vlažnom.
Oštećenje makule se odvija progresivno sa starenjem; kod osoba između 66. i 74. godine života u 10 odsto se javi to oboljenje, a kod onih između 75. i 85. godina, čak, se u 30 posto slučajeva gubi centralni vid.
Danas postoji lek za vlažni oblik makularne degeneracije. U tu se svrhu više puta se ubrizgavaju u oko antitela koja sprečavaju faktor rasta krvnih sudova, VEGF. Ova terapija je uspešna ako se poduzme u početnim fazama bolesti, a u odmakloj fazi degeneracije je neuspešna.
Za suvi oblik degeneracije nema leka, ali se u umerenoj i odmakloj fazi uzimanjem antioksidativnih vitamina i minerala razvoj bolesti usporava. Slična je efikasnost tih lekova i kod vlažne degeneracije. U ranoj fazi obe vrste makularne degeneracije, ovaj vid terapije nije efikasan.
Kombinacija faktora rizika dovodi do tog oštećenja; najvažniji je rizik pušenje duvana. Međutim, razvoju degeneracije doprinosi i nasledni faktor. Dakle, važno je da starije osobe ne puše ili izbegavaju učestalu izloženost duvanskom dimu kako bi što duže sačuvale dobar vid.