Одрастале у различитим земљама, научници уочили велике разлике.
Научници су искористили ретку прилику да проуче сличности и разлике код идентичних близнакиња, раздвојених у раном детињству и одгајаних у различитим земљама. Мада су пређашња истраживања показала да је квоцијент интелигенције у великој мери насљедан (до 80 посто) и да једнојајчани близанци обично имају сличан IQ, у овом су случају забележена је разлика од 16 бодова.
Наравно, близнакиње су делиле многе сличне карактеристике, али ова приметна разлика у когнитивним способностима указује на то да би требало додатно преиспитати колико интелигенција зависи од гена, а колико од окружења, пише Science Alert. „Приметили смо јасне сличности у посебности, самопоштовању, менталном здрављу и задовољству послом. За разлику од ранијих истраживања, уочили смо значајне разлике у резултатима оппше интелигенције и невербалног закључивања”, написали су у истраживању.
Близнакиње су се у Јужној Kореји 1974. године, а раздвојене су са две године након што се једна од њих изгубила на пијаци. Изгубљена близанка је завршила у болници удаљеној 160 километара од своје куће, ту је ускоро усвојио пар из САД. Близнакиња која је одрастала у САД је у одраслом узрасту дала узорак своје ДНК да би се лакше пронашла њена давно изгубљена сестра. Поново су се среле 2020. године.
Упркос многим сличностима, близнакиња одгојена у Јужној Kореји имала је значајно већи ниво перцептивног закључивања и брзине обраде података. Мада је сестра одрасла у САД имала три потреса мозга у одраслом узрасту, немогуће је знати са сигурношћу колико је то утицало на резултате у когнитивним тестовима. Научници наводе да треба узети у обзир и да су сестре одрастале у доста различитим породицама. Она из САД одрастала је у дому у којем је било више сукоба и мање слободе.
Студија, ипак ,показује да једнојајчани близанци имају неке исте карактеристике, чак у случају да одрастају у различитим породицама. Обе су, примерице, имале високе резултате у погледу савесности и самопоштовања. Истраживање је, такође, показало да ће због све доступнијих ДНК тестова у наредним година доћи до већег броја здруживања давно „изгубљених близанаца”, што ће научницима омогућити детаљнију анализу сличности и разлика.
„Важно је пронаћи што више оваквих случајева. Још нам нису у потпуности јасни механизми путем којих гени утичу на наше понашање”, рекла је еволуциона психолошкиња Ненси Сегал са Државног универзитета Калифорнија. Истраживање насловљено Personality traits, mental abilities and other individual differences: Monozygotic female twins raised apart in South Korea and the United States објављено је у часопису Personality and Individual Differences.
(Извор Индекс)