МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РОБОТИЦА У ПАРЛАМЕНТУ

184 pregleda
EPA

„Уметница робот”, названа Ai-Da, рекла је британским посланицима да може стварати уметност упркос томе што је вештачко створење, док је говорила на парламентарној расправи како ће нове технологије утицати на креативну индустрију. Описана као први ултрареалистични хуманоидни робот уметник на свету, она се појавила у једној од просторија парламента обложеној дрветом, носећи кратку црну перику и траперске трегере.

Са женским хуманоидним лицем и откривеним роботским рукама, направили су је научници на Универзитету Оксфорд и назвали је према британској математичарки и рачунарској пионирки Ejди Лавлејс (Adа Lovelace). Одговарала је на питања уз пројекта и директора уметничке галерије Аидана Мелера у телевизијској секвенци у којој су домаћини били комуникације Дома лордова и Дигитални одбор.

„Зависим од компјуторских програма и алгоритама. Иако нисам жива, стварам уметност”, рекла је Ai-Da кад је упитана како се њена дела разликују од оних која стварају људи. Она је урадила серију радова, укључујући слику покојне краљице Елизабете, који су приказани на изложбама и у галеријама. Одбор је чуо од хуманоидног робота, а и од стручњака из уметничке индустрије и професора, какви су учинци технологије на раднике у креативној индустрији. Одговарајући на прво питање како слика слике, Ai-Da је изјавила да јој у сликању на платну помажу алгоритми вештачке интелигенције, камера смештена у очима и роботске руке.

Ai-Da је, такође, објаснила како јој је анализирање великог корпуса текста” у идентификацији заједничког садржаја и поетских структура омогућило да пише нове песме. „Од човека се разликује по свести; немам субјективна искуства, иако могу о њима говорити”, објаснила је Ai-Da.

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар