МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РУНЕ СЛОВЕНСКО ПИСМО

Visited 986 times, 1 visit(s) today

Угравирана кравља кост из седмог столећа доказује да су германске руне, а не глагољица, најстарије писмо које су користили Словени, тврди међународни тим научника. Глагољицу је осмислио византијски монах Ћирило кад је с братом Методијем у деветом веку стигао у мисију у Велику Моравску, западнословенску државу која је на врхунцу моћи обухватала подручје данашње Чешке, Словачке, Мађарске и делове Њемачке, Аустрије, Хрватске и Украјине.

Али сломљена кравља кост пронађена у јужној Чешкој 2017, коју су проучавали научници из Чешке, Аустрије, Швајцарске и Аустралије, доказује да су Словени пре користили рунско писмо. То је најстарији пронађени натпис међу Словенима”, рекао је руководилац истраживања, археолог Јиржи Махачек са Масариковог универзитета у Брну. Тим се користио генетским и радиоугљениковим тестирањем за одређивање старости кости.

„Те осетљиве анализе показале су да кост припада домаћој животињи која је живела око 600. године”, рекла је чланица тима Зузана Хофманова, аналитичарка са швајцарског Универзитета у Фрибургу. Роберт Недома с Бечког универзитета идентификовао је натпис као рунско писмо (старији futhark) којим су се користили говорници немачког у средњој Европи од 2. до 7. стољећа. Старији futhark састоји се од 24 знака, а последњих седам уписано је у анализираној кости, казали су научници. Вероватно је на кости изворно био цео рунски алфабет. Дакле, не ради се о некој посебној поруци, него ввероатно о наставном помагалу”, тврде стручњаци.

(Извор Н1)

Visited 986 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар