МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СКРИВЕНИ ДЕО БИБЛИЈЕ

144 pregleda
Profimedia

Научници из Аустрије објавили су да су помоћу ултраљубичасте светлости (UV) открили скривено поглавље библијског текста које датира 1.750 година уназад. У питању је сиријски превод 11. и 12. поглавља Јеванђеља по Матеју који се налазило испод три слоја рукописног текста. Традиција сиријског хришћанства познаје неколико превода Старог и Новог завета”, рекао је Григориј Kесел из Аустријске академије наука. Донедавно се знало да само два рукописа садрже старосиријски превод.”

Пергамент у средњем веку није био лако доступан материјал, због чега су старији рукописи често брисани и преко њих исписиван нови текст – ово се назива палимпсест. Управо то се десило и у овом случају, када је неки писар у Палестини избрисао сиријски текст стар неколико векова. Према неким проценама он потиче из 3. века, а преко њега је исписан нови у 6. веку. Истраживачи који су радили на овом пројекту тврде да је рукопис познат још од средине 20. века, али да је откривен поново 2010. године – да би деценију касније напокон био дигитализован. У дигитализацији коришћена је и UV светлост да би се детаљније испитала свака ситница, што је довело до открића.

Kао што је речено новооткривена верзија је текст из 11. и 12. поглавља Јеванђеља по Матеју која је првобитно била део старих сиријских превода. Стога он нуди јединствену капију за истраживаче да разумеју најраније фазе текстуалне еволуције Библије, и указује на неке разлике у односу на модерне преводе текста. На пример, оригинална грчка верзија Јеванђеља Матеја 12:1 – која је данас најчешће коришћена – каже: У то вријеме иђаше Исус у суботу кроз усјеве; а ученици његови огладњеше и почеше тргати класје и јести”. Новооткривени сиријски превод је мало другачији: „почео је брати класје, трљати их у рукама и јести”. Резултати истраживања објављени су у New Testament Studies.

(Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар