Волели или мрзели, спавање без одеће је нова врста опуштања. Не само да имате мање веша за прање, већ и скидање саме пиџаме може учинити чуда за ваше здравље. Иако ћете се у почетку можда осећати необично, то вам, заправо, може подићи самопоуздање и помоћи да изгледате боље.
Не постоји прави или погрешан начин да се спремите за спавање – све је ствар преференција. И док голотиња неће чудесно излечити све ваше невоље са спавањем, стручњаци кажу да постоје неке скромне предности одласка у природу, пише Popular Science, а преноси Н1 Загреб.
Млађа кожа
Џејмс Вокер, медицински саветник за здравствену платформу Welzo, каже да спавање без одеће вашој кожи даје прилику да дише, што омогућује бољи проток ваздуха. Објашњава да одећа, посебно уска, може ограничити циркулацију крви, што отежава кожи доток витамина и минерала потребних за производњу колагена. Одређени материјали, такође, могу повећати нелагоду у кревету.
Адитиа Kашјап Мишра, стручњакиња за сексуалне везе за Lustyboy, подсећа да синтетичка влакна попут спандеxа и најлона задржавају влагу у кожи – додатна топлота може отежати да заспите. Друге синтетичке тканине и пиџаме с обојеним памуком могу изазвати иритацију коже и акне због трљања. Превртање и окретање због ношења погрешне одеће може утицати на квалитет сна и кожу. Тело ствара колаген током сна, што је неопходно за нежнију и млађу кожу. Истраживања показују да спавање мање од препоручених седам сати за одрасле убрзава старење коже и успорава опоравак оштећења узрокованих сунцем.
Хлађење за тело
Kао што можете очекивати, спавање са непокривеном кожом помаже да се регулише температуру ноћу, наглашава Вокер. Пад телесне температуре може спречити прегревање – што је права брига лети и на местима где зиме готово да и нема. Истраживања показују да осећај екстремне врућине ноћу повећава будност. Чак и ако успете мало да затворите очи, то ће вероватно бити мање опорављајуће с краћим циклусима спороталасног и REM спавања.
С друге стране, осећај хладноће, такође, може помоћи да брже заспите. Телесна температура је усклађена с циклусима светло-тама напољу; обично пада кад сунце зађе. Нижа телесна температура због голог спавања говори вашем биолошком сату да је време да се искључи.
Мање инфекција
Гљивице и бактерије успевају у топлим и влажним подручјима као што је генитално. Мишра објашњава да заробљен зној из одеће која упија влагу повећава ризик од гомилања микроорганизама, а резултат су гљивичне инфекције и свраб. Друга тегоба, исто тако, може настати због сталног трења одеће. Скидање начисто омогућиће већу циркулацију ваздуха и спречити прегревање интимних делова.
Боља интимност
Kонтакт кожа на кожу међу партнерима може ојачати њихове односе. Истраживање показује да додиривање коже одраслих особа ослобађа „хормон љубави” који се зове окситоцин. Ова хемикалија смањује стрес и подстиче отвореност и друштвено повезивање с другима. Једна америчка маркетиншка анкета на више од 1.000 одраслих показала је да је 57 одсто парова који редовно дремају голи срећно у поређењу с 48 одсто оних који носе пиџаме.
Навикавање на откривање свега пред партнером може спречити самосвест о томе како изгледате у кревету. Мишра истиче да је то велики лек за стрес, а додатно опуштање може вам да боље спавате. Шта ако, ипак, желите да спавате у одећи? Ако још нисте уверени у голишаво спавање, постоје други начини да побољшате сан. Избегавајте уску одећу која ограничава кретање, иритира кожу или на други начин узрокује нелагоду. Џејмс Вокер препоручује да на идете идете у широким и прозрачним тканинама попут памука или бамбуса или у превеликој мајици и кратким ногавицама да избегнете прегревање.
Нема ничег лоше у томе да навучете пар чарапа, додаје он. Неки то сматрају корисним у одржавању стопала топлима, посебно у хладнијим годишњим добима. Али упозорава да чарапе не буду преуске јер могу ометати циркулацију. Без обзира идете ли у кревет голи или у одевени, увек би требало уклонити шминку и сав тешки накит. Дремање са шминком може зачепити поре и изазвати бубуљице.
„Најбоље је темељно очистити лице пре спавања да кожа дише и регенерише се”, саветује Вокер. Осим тога, лежање с дебелим огрлицама, наруквицама и другим накитом може бити болно и чак може оставити огреботине на кожи. „Kоначно, кључ је дати предност удобности и одабрати одећу за спавање која омогућује оптимално опуштање”, закључује Вокер. „Увек је добра идеја слушати своје тело и осећати се угодно и опуштено у сну.”
(Н1)