МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СПРЕЈЕВИ ЗА НОС ОПАСНИ

Visited 526 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Ако вам је често запушен нос, нарочито у сезони алергија која већ почиње, капи за нос могу да згледају као брзо решење. У многим случајевима то и јесу, све док их правилно користите. Запушен нос најчешће долази у пакету са прехладом и грипом, а многима је сигурно најгори и најдосаднији симптом с којим морају да се носе.

Осим што отежава дисање, запушен нос може да утиче и на квалитет сна. Kапи за нос могу да се чине као брзо и једноставно решење. У многим случајевима и јесу, све док их правилно користите. Ако се предуго ослањате на спреј за нос, могли бисте себи да створити више штете него помоћи. На тржишту постоји неколико врста спрејева за нос. Сви они лече исти проблем, али се користе за различите узроке. „Постоји неколико категорија спрејева за нос, али они који се најчешће користе су спрејеви на бази стероида за алергије или дуготрајну употребу и брзоделујући назални деконгестиви”, рекао је оториноларинголог и ларинголог др Омид Медизадех за Huffpost.

Спрејеви за нос који се базирају на стероидима помажу у смањењу упале и слузи у носу која проузрокује зачепљеност. „Деконгестивни спрејеви за нос делују тако што сужавају крвне судове у носу”, објашњава др Дарија Лонг Гилспи, докторка хитне медицине. То доводи до мањег дотока крви у носно ткиво, а тиме и до мањег отицања и зачепљења. О спрејевима за нос постоји и теорија да, када их користите предуго, можете да постанете зависни, што ће резултирати чешћим запушавањем.

„То је уобичајено уверење. Многи људи нису свесни који спрејеви за нос повећавају ризик од опоравка и који су сигурни за дуже коришћење. Деконгестивни спрејеви за нос посебно повећавају ризик од повратка запушеног носа јер сужавају крвне судове и ткива која тако брзо проузрокују отицање”, наглашава Медизадех. Ако стално користите овакав лек, када прекинете са коришћењем ткиво ће постати зависно од хемикалија. То је оно што ствара повратну конгестију која би могла да буде чак и гора од почетног отока. „Kлинички, то се назива повратна хиперемија слузнице, што значи да уместо смањеног протока крви, заправо добијате повећање протока крви, проузрокујући трајну блокаду која се више не побољшава деконгестивима”, додаје Лонг Гилспи. „Немојте користити назалне деконгестиве дуже од три дана јер можете да се суочите с повратним зачепљењем.”

(Н1)

Visited 526 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар