МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СВЕТЛО МЕЊА ПОНАШАЊЕ

278 pregleda
Getty Images

Јужнокорејски научници осмислили алат којим могу управљати нашим емоцијама.

Помоћу светла утичу на хемијски састав у мозгу, а кад се светло угаси, ствари се веома брзо враћају у почетно стање. Група научника из Јужне Kореје осмислила је нови алат који, користећи само светлост, може управљати емоцијама, понашањем и мислима људи. Kако су навели у објави за медије, онтогенска технологија, коју називају Opto-vTrap, може на хемијском нивоу, управљати емоцијама и понашањима људи.

Си Џастин Ли из Института за темељне науке (IBS) и професор Хео Вон До из корејског Института науке и технологије (KAIST) водили су студију објављену у научном часопису Неурон, у којој су подробније описали компоненте и процесе који се налазе у позадини ове технологије. Kако су написали, током истраживања тестирали су технику на мишевима у лабораторијским условима и открили да је плаво светло могло привремено да контролише отпуштање неуропреносника, хемијске твари одговорне за комуникацију међу неуронима. Светлост је покренула окупљање везикула (малих унутарћелијских, мембраном обавијених врећица које преносе твари) у мозгу, што је онемогућило уобичајено функционисање неурона. Kад је светло угашено, неурони су за један сат повратили своје функције.

Аутори студије истичу важност даљих проучавања ћелија мозга да би се боље упознало само функционисање мозга. Што се тиче примене њиховог алата у пракси, сматрају да би се најбоље могао користити у даљем истраживању мозга, али и за потенцијално лечење одређених неуролошких поремећаја у будућности. Kоришћење Opto-vTrap-а може бити примењено не само у неуронаукама, већ и у стварном животу. Помоћи ће нам у мапирању мозга, али и у лечењу епилепсије, грчења мишића и осталих неуролошких поремећаја, истакао је др Ли.

(Извор Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар