МЕЂУ ИЗМЕЂУ

„ТАМНЕ МАТЕРИЈЕ” НЕМА

288 pregleda

Већ деценијама астрономи и физичари теоретишу о томе како је свемир испуњен егзотичним материјом која објашњава чудно гравитационо понашање галаксија и група галаксија.

„Тамна материја”, према математичким моделима, чини три четвртине укупне материје у свемиру. Ипак, то никада није виђено или у потпуности објашњено. И док је њено постојање постало превладавајућа претпоставка која објашњава једну од највећих мистерија свемира, неки научници траже алтернативно објашњење о деловању галаксија. Сада међународни тим научника каже да је пронашао нове доказе да тамна материја” можда уопште не постоји, преноси NBC News.

У истраживању објављеном у часопису Astrophysical Journal, научни извештаји о малим одступањима у орбиталним брзинама удаљених звезда воде једном закључку – тамна материја” уопште и не постоји. Вероватно би, у том случају, чиста математика могла да објасни зашто се галаксије понашају онако како се понашају, рекла је Стејси Мекгоу, главна у одсеку за астрономију на Универзитету Case Western Reserve у Kливленду.

Ново истраживање сугерише да се знаци слабе гравитационе плиме, познати као ефекат спољног простора”, могу статистички уочити у орбиталним брзинама звезда у више од 150 галаксија. Аутори кажу да тај ефекат не може бити објашњен претпоставком да „тамна материја” постоји, али може модификованом теоријом Њутнове динамике, MOND. Њутн је своју теорију да се објекти међусобно привлаче силом који варира зависно од њихове масе осмислио на основу посматрања орбита планете. Уз усавршавања из Ајнштајнових теорија у 20. веку, Њутнова теорија и даље је запањујуће тачна, преноси tPortal.

MOND је додатно формулисао осамдесетих година прошлог века година израелски физичар Мордехај Милгром да би објаснио уочено одступање без тамне материје”. Он каже да гравитација узрокује мало убрзање, на тако ниским нивоима да се може видети само у објектима величине галаксије. Ово би значило да објашњење тамне материје” није потребно. До сада је MOND надживела неколико научних тестова, али већина истраживача и даље фаворизује претпоставку по којој тамна материја”.

(Извор Б92)

О аутору

administrator

Оставите коментар