Он је за многе први избор приликом куповине новог посуђа. Но, да ли је баш најздравији?
Тефлон је један од најзахвалнијих материјала у кухињи јер се храна, приликом кувања, не лијепи за површину која је њиме премазана. Но, то је таљчно само ако тефлон није истрошен. Научници са Универзитета Њукасл и Универтзитета Флиндерс открили су да се тефлон с временом троши и оштећује, па непријањајући лонци и таве поступно губе свој премаз. Иако то значи да ће се храна с временом почети лепити за површину, још више забрињава чињеница да се током тог трошења одвајају милиони ситних пластичних честица које завршавају у нашој храни.
Само једна површинска пукотина на тави обложеној тефлоном може ослободити око 9.100 пластичних честица, открили су истраживачи из Глобалног центра за санацију околине и Флиндерс института за и наноинжењерство, а објавили у истраживању објављеном у Science Direct-у. Гледано у микро размерама, оштећени тефлонски премаз може емитовати до 2,3 милиона честица микро и нанопластике.
„Те тефлонске микрочестице у нашој храни могле би представљати здравствени проблем, па их је потребно истражити јер не знамо много о тим загађивачима који се појављују”, истакао је др Ченг Фанг са Универзитета Њукасл. Истраживач са Универзитета Флиндерс, професор Јојхонг Танг, истиче да би требало додатно истражити колико кување у таквом, оштећеном посуђу, може бити опасно за наше здравље.
„То нас снажно упозорава да морамо бити пажљиви при одабиру и коришћењу посуђа за кување да бисмо избегли контаминацију хране”, додаје професор Танг са Факултета науке и инжењерства на Универзитету Флиндерс. Он додаје да је потребно истражити како коришћење тефлона временом утиче на наше здравље и да ли постоји боља алтернатива посуђу с тефлонским премазом.
(Зимо)