МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТЕЛЕСКОП „ВЕБ” ПОГОЂЕН

218 pregleda
NASA

НАСА је саопштила да је сићушан комадић стене, микрометеорит, погодио једно од огледала свемирског телескопа „Џејмс Веб (James Webb). Овај телескоп је сто пута осетљивији од „Хабла (Hubble) и очекује се да ће темељно променити разумевање свемира. Он ће, углавном, осматрати свемир у инфрацрвеном спектру, што ће му омогућити да продре кроз облаке гаса и прашине где се рађају звезде, док је „Хабл деловао првенствено на оптичким и ултраљубичастим таласним дужинама.

Научници су поручили да не треба дизати панику, иако је дошло до неких оштећења, пише Science Alert. Знали смо да ће се ,Вебʼ налазити у свемирском окружењу које укључује јако ултраљубичасто зрачење, набијене честице са Сунца, космичке зраке из егзотичних извора у галаксији и повремене ударе микрометеорита”, рекао је заменикруководиоца пројекта Пол Гејтнер из Центра за свемирске летове Годард. „Веб налази се на 1,5 милиона километара од Земље у подручју које се назива L2 и спада у Лагранжову тачку, где се гравитацијска интеракција између два орбитирајућа тела, у овом случају Земље и Сунца, балансира с центрипеталном силом орбите да би се створио стабилан џеп у којем се могу паркирати уређаји мале масе, при чему се смањује њихова потрошња горива.

Ово подручје је јако корисно за научна проучавања, али у њега могу улетети и разне стране честице. „Веб је конструисан да издржи ударце честица величине прашине које путују изузетно великим брзинама. Такви ударци могу помаћи делове огледала, али телескоп има сензоре за мерење њиховог положаја и могућност поновног. Додатно, научници са Земље могу послати одређене наредбе помоћу којих телескоп може вратити своја огледала у исправан положај.

Иако је „Веб, с једне стране, у бољој позицији од „Хабла, који је због ниже орбите био на удару не само микрометеорита већ и свемирских крхотина (остатака старих сателита и слично), толико је удаљен од Земље да НАСА не може на њега послати астронауте да механички поправи оштећења или неисправности. Микрометеорит који је ударио у телескоп између 23. и 25. маја био је већи од очекиваног.Очекивали смо да ће повремени удари микрометеорита временом понешто ослабити перформансе телескопа. Након лансирања забележили смо четири мања микрометеорита који су били у складу с очекивањима, али овај недавно био је већи”, узјавио је Ли Фајнберг из Центра за свемирске летове Годард.

После почетних процена стручњаци су установили да телескоп ради тако да испуњава свим захтеве мисије. Овај догађај није изазвао промене у „Вебовом распореду операција и прве слике у боји треба да стигну према распореду 12. јула 2022

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар