МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТИТАНСКИ ТИТАНОСАУРУС

566 pregleda

Остаци највеће животиње која је ходала Земљом откривени су у Аргентини, сматрају научници из те земље. Ради се о непознатој врсти гигантског диносауруса, који је тежио више од 69 тона.

Остаци дуговратог диносауруса стари су око 98 милиона година, проценили су научници. Први делови костију откривени су у Патагонији пре осам година, а ископавања још трају. Научници су сада успели да одреде приближне димензије на основу до сада ископаних остатака тог диносауруса и сматрају да је био већи од до сада највеће познате животиње, титаносауруса. Резултати проучавања ископаних остатака недавно су објављени у научним часописима.

Титаносаурус је био највећи члан породице сауропода. Овај дуговрати биљојед, који је живео у периоду Јуре (пре око 160 милиона година), па све до периода Креде (пре 66 до 145 милиона година), могао је да буде висок до 37 метара и тежак до 69 тона. „Проучавајући остатке нове врсте из Патагоније, чини се да би могао бити највећи сауропод који је до сада нађен, рекао је Пол Барет, палеобиолог из Музеја историје природе у Лондону, пише Live Science. Научници још немају довољно доказа који би могли да потврде да се ради о потпуно новој врсти или само гигантском примерку неке од постојећих џиновских врста.

Међутим, уверени су да ће, када се ископавања заврше, моћи да га класификују као нову врсту. „Место где је откривен веома је тешко приступачно и логистика је компликована. Али очекујем да се вратимо истраживању када се заврши пандемија, рекао је Алехандро Отеро, палеонтолог из Музеја Ла Плата у Аргентини. Две врсте титаносауруса тренутно се сматрају највећим и обе су пронађене у Аргентини. Једна је аргентиносаурус, а друга патаготитан. Међутим, закључци о њиховој величини изведени су на малом броју остатака. До сада је пронађено тек 13 костију аргентиносауруса и шест јединки патаготитана.

(Извор Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар