МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТРУЈЕМО СЕ ХОДАЈУЋИ

224 pregleda

Уколико је асфалт изложен сунчаним зрацима летњег интензитета, 300 одсто је већа емисија штетних материја.

Осим аутомобила и других загађивача који избацивањем штетних гасова угрожавају људско здравље, у градским срединама и саме улице и тротоари трују људе. Нова студија стручњака са Универзитета Јејл испитала је асфалт као извор секундарних органских аеросоли, врсте честица повезане са изазивањем астме и других здравствених обољења. Утврдили су да су асфалтне површине током летњих месеци већи извор тих честица него бензински и дизел мотори заједно.

У градовима је загађење аеросолним честицама велики здравствени проблем, посебно у топлијем делу године. Тим са Јејла започео је студију након што једно истраживање није могло да утврди извор одређених штетних аеросоли у нивоу загађења Лос Анђелеса. „Утврдили смо да су емисије штетних аеросоли из асфалта у великој мери зависне од температуре и изложености сунцу. Што је топлије и сунчаније то су веће емисије, каже Дру Гентнер, професор сарадник на инжењерском одељењу Универзитета Јејл, који је предводио истраживање. Током летњих месеци, асфалт упија много више топлоте од природних површина.

Због тога су у лабораторији загревали асфалт. На температури од 40 степени Целзијуса, приметили су да ослобађа органске аеросоли. Међутим, на температури од 60 степени Целзијуса (што асфалт без проблема постигне током летњих врућина), утврђено је да се ниво емисије штетних материја удвостручује. Осим тога, загађење се још више повећава услед соларне радијације. Уколико је асфалт изложен сунчаним зрацима летњег интензитета, 300 одсто је већа емисија штетних материја.

(Извор РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар