Antibiotik zaboravljen više od 80 godina veoma uspešan protiv ovih mikroorganizama.
Polovina antibiotika koje danas koristimo jesu varijacije jedinjenja otkrivenih pre skoro jednog veka, u takozvanom zlatnom dobu. Jedan od njih, streptotricin, izolovan 1940-ih, pokazao je svoju sposobnost lečenja infekcija izazvanih gram-negativnim bakterijama. Za razliku od gram-pozitivnih, ovi mikrobi nemaju čvrsti ćelijski zid na koji ciljaju mnogi antibiotici. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je 2017. objavila listu najopasnijih patogena otpornih na lekove, a većina su bile gram-negativne bakterije.
Uprkos ogromnom potencijalu, streptotricin je odbijen. Naime, tokom početnih istraživanja ustanovljeno je da je toksičan za ljudske bubrege. Patolog Džejms Kirbi sa Univerziteta Harvard i njegove kolege su ovaj zaboravljeni antibiotik, istražili njegova svojstva i predstavili ga pod novim imenom – nourseotricin. „S pojavom patogena otpornih na više lekova, za koje postoji malo ili nimalo dostupnih antibiotika za lečenje, vreme je da se ponovo razmotri i istraži potencijal onoga što smo ranije prevideli”, rekao je Kirbi za Science Alert.
Nourseotricin proizvode gram-pozitivne bakterije iz zemljišta. To je zapravo mešavina antibiotika, streptotricin F (S-F) i streptotricin D (S-D). Dok nourseotricin i S-D imaju toksične efekte na ćelije bubrega, Kirbi i njegove kolege su otkrili da to nije slučaj sa S-F. Ovo jedinjenje je i dalje veoma efikasno u ubijanju gram-negativnih bakterija otpornih na lekove, ali u koncentracijama koje nisu toksične.
(B92)