МЕЂУ ИЗМЕЂУ

УГЉЕН-ДИОКСИДА МАЊЕ

154 pregleda

Човечанство ће потрошити све расположиве обновљене природне резерве на Земљи за 2020. до суботе, према научницима који истичу да је тај тмурни праг ове године досегнут нешто касније него претходне године због тога што је пандемија коронавируса успорила неконтролисано трошење природних резерви.

Дан пребачаја на Земљи означава дан на који је човечанство потрошило све биолошке резерве које је Земља у стању обновити од године до године. Тај дан догађа се од 1970-их све раније и раније, према мрежи Global Footprint Network. Мрежа је израчунала да је та тачка ове године досегнута 22. августа у поређењу с прошлом годином када је досегнута 29. јула, што означава редак случај преокретања тренда након што је пандемија зауставила живот и изазвала привремени пад емисије гасова „стаклене баште и сече шума. То представља смањење од 9,3 посто људског утицаја у односу на годину. Но, то није нешто што треба славити, казао је челник те мреже Матис Вакернагел.

„То није последица свесне одлуке, него катастрофе”, додао је. Научници израчунавају дан на који човечанство потроши све природне резерве које Земља успе обновити од године до године проучавајући људску потрошњу и потребе за храном, енергијом, простором за домаћнства и путеве и капацитете планете за апсорпцију глобалне емисије гасова „стаклене баште, каже Вакернагел.

Човечанство троши 60 посто више од оног што се може обновити Упоређујући са стварно расположивим обновљивим природним изворима на Земљи, мрежа је израчунала да човечанство троши 60 посто више од оног што се може обновити.То је као с новцем – можемо трошити више од оног што смо зарадили, но не довека”, упозорава Вакернагел.

Према студији пандемија је изазвала 14,5 постотно смањивање емисије угљикова диоксида у поређењу с претходном годином, а сеча шума пала је 8,4 посто због очекиваног пада потражње. аНучници истичу да је пандемија изазвала велике поремећаје у пољопривреди и на тржишту, но закључују да је укупни учинак на смањење размера утицаја човечанства на планети мали. Global Footprint Network наводи да су краткорочно због напора у контроли пандемије могуће промене у потрошачким навикама и позива да се искористи ова прилика без преседана да се размисли од о томе какву будућност желимо”.

Први човек WWF Internationala, Марко Ламбертини, каже да је пандемија најтеже погодила најрањивије и вратила фокус на наш неодржив и разорни однос с природом у којем много тога пропада”. Он је позвао да се размишља о томе да економски развој не мора бити праћен уништавањем околине.Можемо се развијати, али не на штету наше планете због тога што знамо да планета у кризи значи друштво у кризи и економију у кризи”, додао је.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар