МЕЂУ ИЗМЕЂУ

УЛТРАЗВУК УБИЈА РАК

626 pregleda
Илустрација

У Русији почињу клиничка испитивања најновијег уређаја за борбу против тумора.

Апарат је комбинација дијагностичких алата и алата за лечење – ултразвука високог интензитета који се фокусира на дату тачку где се налази тумор. Како је рекао за Спутњик шеф одељења за научно-технолошко партнерство Политехничког универзитета „Петар Велики” из Санкт Петербурга, Олег Ипатов, реч је о прилично новој грани лечења и дијагностике, која се зове тераностика (терапија и дијагностика). Када се тумор озрачи ултразвуком, ћелије се у року од 10-15 секунди загревају до 70-90 степени. Након тога тело самостално одбацује мртве ћелије.

„То није руска метода, постоје аналози у свету. Конкретно, у Француској се помоћу сличног уређаја лечи тумор дојке. Међутим, светска пракса показује да се те методе активно користе за лечење других органа. На пример, у Америци постоји уређај за лечење аденома простате код мушкараца. У Кини се ова метода користи за лечење штитне жлезде. Метода је показала ефикасност и у лечењу проширених вена”, подсећа Ипатов. Како је истакао, метода је добра јер је безболна и не захтева хируршку интервенцију. У поређењу с француским аналогом, руски уређај има низ предности.

„Време процедуре је смањено на 10-15 секунди, док француска траје неколико минута. Наш уређај даје повратне информације које омогућавају лекару да контролише режиме. Поред тога, он обезбеђује термометрију – прати се температура у зони која озрачивања, што је веома важно како не би дошло до прегревања”, објашњава научник и додаје да је Русија створила заиста високотехнолошки уређај: „Очекујемо да ће уређај ући на тржиште следеће године.

Медицински уређај је осмишљен заједничким радом стручњака из лабораторије за ултразвучне технологије Центра за напредна истраживања Универзитета „Петар Велики” у Санкт Петербургу, стручњака из Новосибирске фабрике за израду инструмената и водећих медицинских установа – Националног медицинског истраживачког центра за онкологију „Н. Н. Петров” и Првог државног медицинског универзитета „Академик И. П. Павлов” из Санкт Петербурга.

(Илустрација Иља Питалов/Спутњик)

(Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар