МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВИШЕ ВИЛИНСКИХ КРУГОВА

Visited 277 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Научници су открили да су мистериозна подручја на које можемо наићи у пустињама Намибије и Аустралије много раширенија него што смо мислили. Наиме, тамо постоје пустињски травњаци прошарани милионима чудних кругова, у којима нема ни траве ни друге вегетације. Овај чудновати феномен добио је стога назив вилински кругови. Према новој процени стручњака, вилинске кругове можемо наћи на 263 места на три континента и у 15 земаља, укључујући Мадагаскар и Средњу Азију. Нове информације могле би помоћи да се открије шта их то узрокује, пише Science Alert.

„Сровели смо глобалну и системску процену вегетацијских узорака налик вилинским круговима и открили стотине локација на три континента. Наша студија пружа увид у екологију и биогеографију ових фасцинантних појава, ради се на првом атласу њихове глобалне дистрибуције”, рекао је еколог Емилио Гврадо са Универзитета Аликанте у Шпанији. Вилински кругови су права еколошка мистерија. Појављују се у пустињским пределима као мрље суве, голе земље, до око 12 метара у прречнику и готово су увек међусобно одвојени – не додирују се и не преклапају.

Мада се не зна са сигурношћу шта их узрокује, новија истраживања указују на то да би за ову тајанствену појаву могли бити делимично одговорни сићушни инсекти. Истраживачи су неко време разматрали идеју да их стварају токсини које за собом остављају друге биљне врсте, но та је хипотеза искључена пре пар година. У новом истраживању анализирали су сателитске снимке врло високе резолуције и проучавали подручја широм света. Открили смо 263 локације са обрасцима вегетације налик на вилинске кругове. Међу њима су већ идентификована места у Намибији и Западној Аустралији, али и Западна Сахара, Афрички рог, Мадагаскар и слично”, пише у саопштењу.

Успели су да идентификују специфичне карактеристике заједничке свим местима с вилинским круговима, попут врло сувог, пустињског окружења, високе температуре, високе сезоналности падавина и тла с врло мало хранљивих твари и високим садржајем песка. Открили су да подручја с вилинским круговима имају стабилнију продуктивност вегетације током времена од околних на којима није забиљежен овај феномен. Истраживање The global biogeography and environmental drivers of fairy circles објављено је у часопису Proceedings of the National Academy of Sciences. Погледајте https://www.youtube.com/watch?v=6PKlCxmiRaQ.

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 277 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар