МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕМЉА БИЛА БУКТИЊА

Visited 150 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Како је пре 13.000 година десет одсто површине наше планете изгорело?

Пожари су пре око 12.800 година прогутали 10 одсто површине Земље. Ватрена стихија била је по свом обиму слична оној када су диносауруси нестали, а највероватније су је покренули фрагменти комете пречника 100 километара. Облаци пепела и прашине који су настали после покренули су мини ледено доба, због којег је планета постала хладнија током наредних 1.000 година.

„Хипотеза је да се велика комета распала и да су њени делови пали на Земљу и изазвали катастрофу, каже Адријан Мелот са Универзитета у Канзасу, који је коаутор студије. Велики број различитих хемијских елемената – угљен-диоксид, нитрати, амонијак и друга једињења – указују да је невероватних 10 одсто копнене површине Земље (око 10 милиона квадраних километара) прогутала ватра.

Да би објаснили прошлост, научници су прикупили велики број геохемијских и изотопских маркера са више од 170 локација широм света. Један од главни маркера су нивои полена, који указују да су зимзелене шуме борова одједном нестале и замењене шумама топола – врсти која лако расте на неплодном тлу. Биљке су нестајале, извори хране постали оскуднији, а глечери који су се повлачили поново су почели да добијају на маси. Људска раса морала је да се прилагоди суровијим условима, а популација је током тог периода значајно опала.

(Извор РТС)

Visited 150 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар