МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЖИВОТ ИЗ 3D ШТАМПАЧА

122 pregleda
Сутњик/Кирил Брага

Руски научници из Првог московског државног медицинског универзитета (МГМУ) „Сеченов” и Центра за хемијску физику „Семјонов” под окриљем Руске академије наука створили су технологију тродимензионалног биоштампања људског ткива из живих ћелија, која омогућује штампање органа и ткива за конкретну особу. Аутори научног рада спровели су цео циклус 3D биоштампе и добили биолошки еквивалент ткива – вештачки аналог живог људског ткива. За почетак, користили су две врсте људских матичних мезенхималних стромалних ћелија (Mesenchymal Stromal Cells, MSC) из масног ткива и слузокоже десни. Од њих су добијени сфероиди (агрегати ћелија у облику лоптица), који се у 3D штампачу користе у својству градивних блокова. Истовремено, су поебном методом направили биомастило за 3D штампач.

Испоставило се да еквивалентна ткива, одштампана помоћу биоштампача, имају бројне предности јер су показала велику функционалност. Други важан закључак јесте да је, пре свега, битан правилан избор материјала за биоштампу, пошто особине будућег еквивалентног ткива зависе од оригиналних ћелија. Мезенхималне стромалне ћелије (MSC) гингиве погодније су за стварање суда или кости, а масног ткива за добијање кожних имплантата.

У току студије истраживачки тим је произвео потпуно функционалан живи еквивалент кожног ткива. Убудуће ће он моћи да се примењује за лечење дијабетичких и трофичних чирева, рана што не зарастају, опекотина и других дефеката које је тешко регенерисати постојећим методама лечења. Поред тога, добијање оваквих биоеквивалената омогућиће да се смањи број огледа на животињама и да стехнологије регенеративне медицине буду етичније. Истраживање је спроведена уз финансијску подршку Руског научног фонда.

(Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар