МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈЗАГАЂЕНИЈИ ГРАДОВИ

209 pregleda

Према новом извештају, у Азији се налази 99 од 100 градова с најзагађенијим ваздухом, а свеопште отопљење игра кључну улогу у лошем квалитету коиа угрожава здравље милијарди људи широм света. Велика већина тих градова (83) је у Индији и сви су премашили смернице Светске здравствене организације (WHO) за квалитет ваздуха за више од 10 пута. Истраживање IQAir-a, који прати квалитет ваздуха на нашој планети посебно се концентрисало на фине честице PM2,5 које најмање загађују, али су истовремено најопасније по здравље.

Само 9% од више од 7.800 градова имало је квалитет који је задовољио стандард Светске здравствене организације, према којем просечни годишњи износи PM2,5 не би требало прелазити 5 микрограма у кубном метру. „Загађење зрака утјече на сваки аспект нашег живота. У земљама с највишим загађењем људи ће вероватно у просеку живети три до шест година мање”, казао је извршни директор Френк Хамес. Шта су то лебдеће честице PM2,5 и зашто су опасне по здравље?

Лебдеће честице PM2,5 су фине честице пречника мањег од 2,5 микрометра. Посебно су опасне јер су врло мале и лагане, што им омогућава да дуже лебде у ваздуху, да дубље продиру у плућа и да, чак, улазе у крв. На те честице могу се везати разни опасни хемијски елементи, попут олова, арсена, никла и кадмија. Настају приликом изгарања фосилних горива и шумских пожара, а повезују се са астмом, срчаним и плућним болестима, раком и другим обољењима дисајн их путева, аои с когнитивним потешкоћама код деце, пише CNN.

Према наведеном извештају, прошле године је Бегусараи, у индијској држави Бихар, био најзагађенији град на свету с просечном годишњом концентрацијом PM2,5 од 118,9 – што је 23 пута више од смерница Светске здравствене организације. Следе индијски градови Гувахати, Делхи и Муланпур. Чак 1,3 милијарде људи или 96% становништва у Индији удише седам пута нижи квалитет ваздуха. Средња и јужна Азија су подручја с најлошијим резултатима на глобалном нивоу, где су смештене све четири најзагађеније земље: Бангладеш, Пакистан, Индија и Таџикистан.

Само 10 земаља и територија имало је здрав ваздух: Финска, Естонија, Порторико, Аустралија, Нови Зеланд, Бермуда, Гренада, Исланд, Маурицијус и Француска Полинезија. Сваке године умре на милионе људи од здравствених тегоба повезаних с онечишћењем ваздуха. Према студији објављеној у часопису British Medical Journal у новембру, загађење ваздуха фосилним горивима сваке године у свету убије 5,1 милиона људи. Air Quality Life Index наводи да, када би се онечишћење финим честицама смањило у складу са здравственим смерницама, очекивано просечно трајање живота би се у свиту продужило за 2 године и 3 месеца. Извештај IQAir-a наводи да главну улогу у онечишћењу има метеоролошке прилике узроковане људским деловањем, што доводи до промена у ветру и падавнама, а уједно поспешује ширење загађења.

 

(Илустрација Pixabay)

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар