МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НА КОГА ЈЕ ДЕТЕ ПАМЕТНО

231 pregleda

Сагласно општеприхваћеном мишљењу, интелект дете наслеђује од оба родитеља. Међутим, генетичари су открили да на једном родитељу ипак лежи више одговорности када је ова црта личности у питању. Да ли је то мајка или отац? „Ма, само нека је лепа на мене, а паметна на тату и освојиће свет” – реченица је коју сте сигурно макар једном чули у породици са малом децом. Међутим, научници су установили да је, иако се путем генетике на дете преносе особине оба родитеља, за интелект више задужена мајка. Ово занимљиво откриће из генетике објављено је на научном порталу Psychology Spot, а до њега су дошли научници Одељења соцоилошких наука америчком Савета медицинских истраживања. Како се интелект преноси са родитеља на дете и како су научници уопште дошли до овог закључка?

 Гени који одговорни за ниво интелекта налазе се на икс хромозому. Жене имају два таква хромозома, док мушкарци само један, при чему је други – ипсилон. Дакле, већ на основу генетичких карактеристика оба родитеља, шансе да дете наследи интелект од мајке су двоструко веће него да га наследи од оца. Међутим, од укупног степена интелекта, тек између 40 до 60 процената је наслеђено – преостали део се стиче кроз одрастање. Да би дошли до овог закључка, научници су спровели детаљну анализу података добијених од 12.680 испитаника узраста од 14 до 22 године. У обзир су се узимали квоцијент интелигенције (IQ) деце, раса, степен образовања и социјално-економски степен, анализа је показала да је, ипак, највећи утицај имао IQ мајке.

 Иако се, генетички гледано, ниво интелекта наслеђује по женској линији, значај очева у формирању укупног степена интелигенције уопште није занемарљив. Штавише, између 40 и 60 процената интелекта деца добијају за време одрастања, тако што сакупљају и упијају импулсе које добијају од окружења. Тако је установљено и да је у породицама у којима отац заузима значајну позицију код мушке деце примећен виши ниво интелекта него у породицама у којима мушка фигура одсуствује или је слаба. Код женске деце оваква законитост није уочена.

 

(Илустрација Canva/evgenyatamanenko)

(РТ Балкан)

О аутору

administrator

Оставите коментар