МЕЂУ ИЗМЕЂУ

АТОМСКА БОМБА, И ОСТАЛО

854 pregleda
Илустрација

„Галаксија је, без имало сумње, једини научни магазин у свету који уређују писци-аутори. А главни уредник? Поменућемо га кад нешто напише. И да је наручио, не би му стигло неколико изврсних есеја у вези са атомском бомбом. Сазнаћете много тога што, вероватно, нисте нигде прочитали. Уосталом, уверите се сами листајући децембарски број. А тек остали чланци, еј!

Дарвинова нит ЕКСКЛУЗИВНО

ЗАПИСАНО У ГЕНИМА

Неподношљива лакоћа живљења: Kада очитамо свој геном видећемо које факторе ризика носимо за настанак потенцијалних болести и како можемо да их умањимо, одгодимо или елиминишемо. Можемо, такође, да видимо колика нам доза лека према личној генетској секвенци одговара, који медикаменти могу да не функционишу и како да прилагодимо свој начин живота таквој генетици. Kако разлике у геному утичу на нашу отпорност на болести видели смо на примеру још тињајуће пандемије Covid19 узрокованог вирусом Sars-Cov-2.

Миодраг Грбић

Квантни преплетаји ЕКСКЛУЗИВНО

СТВАРНО, А НЕИСТИНИТО

Све се ово сада мења и моје предвиђање је да ће Дарвинов (Чарлс) поглед једног дана, у не тако далекој будућности, постати норма. Требало нам је много времена да стигнемо довде, као резултат разноразних биолошких, физиолошких и социолошких недостатака и незгода, али, с недавним напретком квантних технологија, мислим да је то неизбежно.

Влатки Ведрал

Распињање мудрости ЕКСКЛУЗИВНО

ГДЕ ДУША ОДЛАЗИ

У роману Божија деца (The Children of the God) америчке књижевнице Мери Расел налазимо следећи исказ: „Ако ишта може да докаже постојање душе … то је тотална празнина леша”. Чланак се бави позадином тог нејасног исказа – на основу претпоставке да док је у телу била душа тело није било леш. Али где је душа сада? То наизглед просто питање повлачи друга питања на која, чини се, није лако одговорити. Да ли душа после смрти може да се лоцира? А пре смрти?

Јован Бабић

Квантна медицина ЕКСКЛУЗИВНО

ОПОРАВАК ПРВОРОТКИ

Терапија поларизованом светлошћу (апарат bioptron pro 1 класе II ) у пет узастопних дана након порођаја царским резом значајно је умањила бол породиља. Осим тога, искључила је потребу за узимањем аналгетика, који могу имати нежељена дејства и за мајку и за новорођенче при дојењу (не долази до излучивања лекова у мајчино млеко).

Барт де Вевер

Склапање памћења ЕКСКЛУЗИВНО

МЕТАФИЗИКА АТОМА

Мајкл Палмер, ванредни професор биохемије на Универзитету Вотерло у Онтарију (Канада), објавио је 2020. књигу Поново о Хирошими: доказ да се помоћу напалм и сенф гаса створила лажна представа о атомском бомбардовању”. На 350 страница, користећи званичне податке, а и незваничне до којих је дошао, доказао је да се у Хирошими и Нагасакију августа 1945. нису десиле никакве атомске експлозије, већ да су та два града сравњена са земљом класичним бомбама, углавном запаљивим (напалм).

Милован Шавија

Архимедова тачка

НЕРЕШИВИ НИЗ

Природа има чудесан начин да надмаши скоро свако људско технолошко чудо икада направљено. Једни се феномени могу описати користећи научне методе, а са другима иде врло тешко или никако. Због тога научници из разних дисциплина настоје да смисле теоријске или теоријско-експрименталне методе да објасне ове појаве. Притом математика несумњиво располаже једним од најмоћнијих теоријских апарата у решавању сложених проблема у скоро свим научним дисциплинама; штавише, математички методи и модели директно се користе за објашњење извесних природних феномена. Низови су атрактивни: формулације неких проблема могу бити веома једноставне али решења изузетно тешка; још горе, поједини ни до данас нису решени!

Миодраг Петковић

Подвизање ума

ПЛАТОН У МАТЕМАТИЦИ

Нобеловац Бертранд Расел каже: „Сматрам да је математика главни извор веровања у вечне и тачне истине, као што су то и натчулни и интелигибилни свет. Наиме, геометрија се бави идеалним кружницама, иако ниједан чулни предмет није сасвим округао… То упућује на претпоставку да егзактно мишљење има посла са идеалом, супротстављеним чулним предметима. Природно је онда продужити корак даље и устврдити да је мишљење другачије од осећања, те да су објекти мишљења реалнији од објеката чулног опажања.”

Милан Д. Тасић

Срицање историје

ЧОВЕK ИЗ АТОМСKЕ СЕНKЕ

Kо је био Луис Штраус? Дубоко конзервативни антикомуниста, био је скептичан према Роберту Опенхајмеру, који је гајио симпатије према левичарскм идејама и био отворенији за међународну сарадњу. Подозрење између њих постало је израженије током расправе о пројекту стварања хидрогенске бомбе.

Петар Нуркић

Српски Пантеон

ПОМРАЧЕЊА У СТИХОВИМА

Космичка поема могла би се сматрати животним делом Руђера Бошковића, које излаже његов светоназор знатно целовитије и у изворнијем облику него што би то чинили прозни списи. Овај увид представља изнимно битну ставку која до танчина расветљава на шта је аутор мислио тврдећи да је астроном и песник. По његовом објављивању 1760. године су савременици одмах увидели да „уколико се о овом спеву просуђује с погледом на знања физике и математике која се у њему излажу, то је дело савременог писца, али ако се просуђује по начину писања и песништву, изгледа као да је писац из Августова века.

Милош Миловановић

Виртуелни рај

ЗАВОЛЕО САМ БОМБУ

Доктори Опенхајмер, Кјубрик и Линч доносе супу болеснику.

Горан Станковић

Дигитална планета

6G

Применом вештачке интелигенције (AI) и машинског учења (ML) корисници добијају подршку да повежу физички и дигитални свет у реалном времену и да преузму и приступе великој количини информација. Свакој особи у сваком тренутку на сваком месту.

Драгорад Миловановић

Склашање памћења

ХОДАЈУЋИ НАГЛАВАЧKЕ

Бескрајно је дирљиво како наши животи бивају неговани деликатним балансом кретања небеских тела и реализују се на овом „трећем камену од Сунца”. Не можемо директно својим чулима поимати да идући око Земљине кугле „висимо наглавачке”, нити њену закривљеност, нити брзину којом се крећемо кроз космос живећи на њој. Али са друге стране, само мало ако се удубимо у све ово, осетићемо дубоко колико је величанствен живот на планети Земљи.

Андреј Kоренић

Синаптичка веза

ИЛУЗИЈА ДОДИРА

Када се врховима укрштеног средњег прста и кажипрста додирује нека испупчена површина обично идентификована као „лоптица”, тада се опипани предмет опажа као удвојен: две лоптице или два носна гребена, зависно од тога за који предмет се определимо.

Рашко Радовић

Авантуре тастатуре

DOMEN EST OMEN

Данас је то тешко поверовати, али постојало је време пре интернета. А онда и време када се интернет развијао, а ми нисмо могли да га се дочепамо због санкција и разних других невоља. Сналазили смо се комуницирајући преко BBS-ова, а колеге из иностранства, које су повремено звале Сезам или свраћале до Београда, правиле зазубице су нам причајући о великом, графички богатом интернету у коме свака фирма има своју страницу, рецимо ibm.com, microsoft.com, playboy.com

Дејан Ристановић

По глави читаоца

ШТО НА УМУ, ТО У ПРИЧИ

Већ виђено”, Миодрага Иванишевића, јесте необична, вредна и паметна књига. Подразумева се, за радознале и вредне читаоце, који имају духа. И довољно образовања. Дух и његови еквиваленти – ретка духовитост, луцидност, моћ асоцијације, умеће фине ироније итд. – то је оно што из приче у причу радује.

Александар Ђуровић

О аутору

administrator

Оставите коментар