МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БЕЧКЕ ПРЕТЕЧЕ КОРОНЕ

142 pregleda

Давно заборавили да су наши преци стотинама година морали да живе у страху од зараза.

Изложба „Преци короне која се тренутно приказује у бечком дворцу Шенбрун у Царском возном парку треба да допринесе да се дешавања са којима се тренутно сусрећемо схвате кроз поглед у прошлост, преноси Kанцеларија Беча у Београду. Јединствени предмети – највећим делом из збирке Музеја историје уметности у Бечу – причају историју маски и болести на бечком двору од 1500. до 1918. године. На изложби су представљене маске за турнире, карневалске маске, импозантне маске за време жалости, па све до сведочанстава великих епидемија и првих докумената о историји вакцина.


©
Wien Museum

Тренутно доживљавамо драстичне мере за сузбијање вируса корона. Kолико год да делују невероватно и наши преци били су суочени са затварањем граница и места за забаву, ограничењима трговине, социјалном дистанцом и строгим карантином кад је требало борити се са кугом, великим богињама, колером или шпанском грозницом. И све те пандемије су савладане. Начин на који су сузбијане примењује се до данас.

Највећу сличност са данашњом ситуацијом имала је шпанска грозница која је између 1918. и 1920. године однела милионе живота. У Аустрији је тек после годину дана од избијања основано Министарство здравља, чија је униформа из тог времена изложена, које је било задужено за сузбијање болести. Мере које су се тада у свим деловима света предузимале, подсећају на данашње: од затварања позоришта и школа, преко ограничавања јавног саобраћаја, спровођења карантина и подизања болничких објеката па све до ношења маски.


©
KHM Museumsverband

Симбол пандемије корона је маска којом покривамо уста и нос и штитимо нас и наше окружење од инфицирања вирусом. Она у историји човечанства има дугу традицију, при чему коришћење у медицинске сврхе није играло никакву улогу. У свету Хабсбурговаца маске су нашле примену на турнирима као и у позоришту и на плесним фештама.

Бројни чланови царске породице желели су свој портрет са једним таквим украсом. У 19. веку царица Сиси прекривала је лице током церемонија жалости уметнички рађеним маскама да би с једне стране прикрила жалост, а с друге заштитила лице које више није било у јеку младости од знатижељних погледа. Иако нису имале никакву медицинску функцију богато украшене дворске маске могу се посматрати као претходнице „модних маски које су настале у време короне.

(Извор Данас)

О аутору

administrator

Оставите коментар