МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БУДИТЕ МАТЕМАТИЧНИ

1.028 pregleda

Три најновије књиге професора др Љиљане и др Миодрага Петковића са Универзитета у Нишу, наших истакнутих математичара, намењене су свима који воле математику, понајпре средњошколцима и високошколцима.

У циљу популаризације математике и имајући у виду да је литература на српском језику прилично скромног обима, професори математике са Универзитета у Нишу, др Љиљана Петковић и др Миодраг Петковић, већ годинама, поред интензивних и запажених математичких истраживања у примењеној математици (видети сајтове www.miodragpetkovic.com и www.ljiljanapetkovic.com), пишу чланке и књиге из популарне математике и држе предавања у земљи и иностранству.

Професор др Миодраг Петковић је до сада, сам или у коауторству, написао 18 књига из популарне математике на српском и енглеском језику, од којих је Фамоус пуззлес оф греат матхематицианс (објавило ју је Америчко математичко друштво, АМС,2009. године) преведена на корејски и вијетнамски језик. Осамдесетих година прошлог века он је водио сталну рубрику „Између игре и математике” у реномираном научнопопуларном месечнику „Галаксија”, чији је главни уредник извесно време био писац ових редака.

Kао резултат вишедецеијског прегалаштва у области популарне математике, у протекле три године двоје поменутих универзитетскизх професора публиковали су књиге „Зашто је математика лепа?” (М. Петковић), „[55] занимљивих математичких задатака” (М. Петковић)  и, ових дана, књигу са врло кратким насловом „300” (и поднасловом: Математичке занимљивости у 300 нанолекција) (М. Петковић, Љ. Петковић). Kњиге нису намењене само професионалним математичарима, већ и средњошколцима, студентима и математичарима-аматерима, љубитељима математике који имају знање из средњошколске математике.

Велики број прилога из ових књига може се врло корисно употребити у настави математике у средњим школама и на факултетима. Око 70 примерака прве две књиге из 2015. аутори су поклонили својим колегама и средњошколцима и студентима који су показали изузетно знање на такмичењима или испитима.

Миодраг Петковић,  Зашто је математика лепа? (Униграф, Ниш, 2015, 353 стр., 170 слика, 97 слика у боји, цена: 2 000 дин, шифра: K-један)

Kњига припада области која се обично назива популарна или рекреативна математика. Основни циљ јесте да кроз 80 математичких прича широј математичкој публици предочи зашто је математика лепа. Приче укључују разне математичке куриозитете, врло интересентне формуле, згоде и незгоде великих математичара и неке веома занимљиве проблеме за које су били заинтересовани и велики математичари. Описи и задаци пропраћени су великим бројем илустрација и фотографија, и то не само из математике.

 

Миодраг Петковић, „[55] занимљивих математичких задатака” (Униграф, Ниш, 2015, 144 стр., 120 слика, 30 слика у боји, цена: 1.200 дин, шифра: K-два)

Kњига представља колекцију 173 интересантна и изазовна задатка из разних области елементарне математике, чија су решења најчешће заснована на ефектним и нестардарним идејама, по правилу кратким, неочекиваним и лепим. Мноштво блиставих идеја при решавању изложених задатака буди код читаоца осећај лепоте, величине и неисцрпности математике, чинећи је мање застрашујућом и дајујући јој естетску категорију. Дато је неколико веома познатих класичних проблема који су у своје време, па и данас, у правом смислу „узбуђивали и излуђивали свет”, не само математичаре већ и обичне људе. Штиво може корисно да послужи и као извор идеја ученицима који се спремају за такмичења или за интервјуе у ИТ компанијама.

Миодраг Петковић, Љиљана Петковић, „300” (Математичке занимљивости у 300 нанолекција, Униграф, Ниш, 2015, 246 стр, 150 слика, 90 слика у боји, цена: 1 500 дин, шифра: K-три)

Kњига садржи  више од 300 математичких куриозитета и занимљивих прилога разумљивих ширем кругу читалаца у облику причица које су аутори назвали нанолекцијама, и та чињеница је и одредиле њен наслов. Осим чудесних математичких формула, релација, теорема и анегдота из живота великих математичара, дати су неки интересантни прилози из историје математике, као што су историјат математичких формула, метода и открића, историја бројева, терминологије и симбола. Већина изложених прилога мало је позната широј математичкој јавности, тако да могу корисно да послуже у настави математике у средњим школама и на факултетима.

Трошкове штампања све три књиге и плаћање ауторских права Љиљана и Миодраг Петковић намирили су из свога џепа, преузевши, у извесном смислу, на себе део обавеза у популаризацији науке којом би у знатно већој мери требало да се баве државне установе. Цео издавачки подухват је изведен је без икакве новчане подршке, чак аутори нису наплатили уобичајени хонорар. Поврх тога, око 100 примерака прве две књиге из 2015. поклонили су својим колегама и средњошколцима и студентима који су показали изузетно знање на такмичењима или испитима.

Преостали примерци могу се по назначеним ценама наручити поузећем (данас за сутра) путем имејла miodragpetkovic@gmail.com или СМС поруком на мобилни телефон 064 267 9077 (Миодраг Петковић).  Потребни подаци: име и презиме наручиоца, пуна адреса, број мобилног телефона (због договора о времену уручења) и шифра (шифре) књиге: K-један/K-два/K-три или комбинација од две или три књиге.

Продаја књига нема комерцијални карактер, једини циљ јесте да се покрију трошкови публиковања (трошкови штампања и куповина ауторских права).

Недавно је проф. др Миодраг Петковић, истакнути аутор основљене „Галаксије”, садржај својег сајта преусмерио ка рекреативној математици. Главна страна (www.miodragpetkovic.com), поред прилога из занимљиве математике, садржи кратке и изазовне задатке из разних области елементарне математике чија су решења најчешће заснована на ефектним и нестардарним идејама. И сами се у то уверите уколико погледате прву страницу прилога „Рачунари решавају математичке проблеме” у наставку. Шта вам друго преостаје но да будете математични!

Станко Стојиљковић

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар