ПАНДОРИНА КУТИЈА

ЦРТАЊЕ ГРАНИЦА РАКА

235 pregleda

Научници Националног истраживачког нуклеарног универзитета Московског инжењерско-физичког института (НИНУ МИФИ) имају јединствен приступ у развоју метода које ће помоћи у лечењу сложених облика рака.

Према подацима Светске здравствене организације, сваки пети мушкарац и свака шеста жена пре или касније оболе од рака. Захваљујући истраживањима научника, данас се могу лечити и најтежи облици ове болести, као што су рак јетре, желуца и мозга. Фотодинамичка терапија (ФДТ) је једна од најефикаснијих и најсигурнијих метода лечења карцинома, сматрају стручњаци НИНУ МИФИ. Користи се у борби против малигних тумора коже, јетре, плућа, мозга, мокраћних канала и органа гастроинтестиналног тракта.

ФДТ принцип је заснован на употреби фотосензибилизатора, супстанци које повећавају фотосензибилност биолошких ткива. У припремној фази терапије, фотосензибилизатор се акумулира у ткиву тумора. Утицај ласера ​​на жаришта покреће производњу активних врста кисеоника у ћелијама тумора, услед чега долази до њихове некрозе, апоптозе или до престанка ћелијског циклуса, а затим почиње њихова активност у здравом облику.


Ћелије рака (
Depositphotos/Витановски)

Главни проблем у лечењу карцинома ФДТ методама је потешкоћа у одређивању граница тумора. Последица су непотпуна обрада ћелија карцинома, што доводи до поновне појаве болести.

Научници НИНУ МИФИ направили су јединствен ендоскопски видео-флуоресцентни систем, који омогућава визуeлизацију жаришта акумулације фотосензибилизатора у тешко доступним деловима главе и врата. Систем је јединствен по томе што током операције омогућава јасно дефинисање граница неоплазми у којима се акумулира фотосензибилизатор и његову концентрације у ткивима, наводе научници.

„Прецизно дефинисање граница тумора пресудно је за ефикасно лечење. Интраоперативна флуоресцентна дијагностика омогућава да се то постигне. На овај начин повећава се ефикасност ФДТ и повећава број опорављених пацијената са раком главе и врата, објаснио је шеф Одељења за ласерске микро, нано и биотехнологије Института за инжењерско-физичку биомедицину НИНУ МИФИ, професор Виктор Лошенов.

Флуоресценција се овом методом јавља помоћу црвеног ласера. У црвеном опсегу спектра, како су објаснили научници, апсорпција и расејање светлости у биолошким ткивима је минимално, што повећава дубину продирања и тачност анализе. Како спасити јетру?

Најтеже од свих органа јесте лечење јетре. Кроз њу се, како су објаснили научници, већина фотосензибилизатора уклања из тела, тако да јетра пацијента садржи велику количину ових супстанци, што у великој мери компликује тачну идентификацију патолошких ћелија. Анализирајући спектрална и флуоресцентна својства ткива хепатобилијарног система дивље свиње, чија су оптичка својства блиска људским, специјалисти МИФИ су развили нову методу за квантитативну процену концентрације фотосензибилизатора у ткивима жучи.

„Приликом истраживања унутрашње флуоресценције ткива јетре ми смо побољшали методе спектралне и видео флуоресцентне дијагностике малигних тумора насталих у овом органу. То је омогућило развој приступа лечењу карцинома јетре ФДТ методама, рекао је сарадник Института Канамат Ефендијев.

Још једно подручје које се развија на НИНУ МИФИ јесте спектрална и видео-флуоресцентна дијагностика карцинома желуца. Употреба ФДТ у овој области посебно обећава због велике сложености хируршке интервенције. Спектроскопско испитивање слузнице желуца помоћу нове технике омогућило је откривање тумора на дубини од три до четири милиметра, што је двоструко више од његових аналога. Кључни елементи технике су јединствени ендоскопски систем видео флуоресценције и 5-АЛК фотосензибилизатор.

„Истраживања су показала да се спектрална и видео-флуоресцентна анализа помоћу 5-АЛК могу препоручити као методе експресне дијагностике, укључујући рану дијагнозу рака желуца и за процену ширења тумора и препознавање жаришта карцинома током лапароскопије, рекао је хирург-онколог са Института за кластерну онкологију „Левшин са Универзитета Сеченов Артем Ширјаев.

Клиничка испитивања нових метода су спроведена на Институту за кластерну онкологију „Левшин на Универзитетској клиничкој болници бр. 1 Универзитета „Сеченов. Методе и опрема за ФДТ и флуоресцентну дијагностику су развијени у НИНУ МИФИ и како су приметили творци методе, већ се активно примењују на многим клиникама у Русији.

(Извор Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар