МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ГООВОРИТЕ ЛИ НЕОЛИТСКИ

323 pregleda
Wikipedia

Да ли су Руси и Португалци користили исти језик пре 3.000-4.000 година?

Сви индо-европски језици вуку корене из једног преисторијског језика названог прото-индо-европски, који се у неолиту и почетком бронзаног доба говорио негде у каспијским степама. Данас око 46% светске популације, одн. око 3,2 милијарде људи, говори једним од језика ове породице коју чини око 445 живих језика и наречја. Зато можемо да кажемо да технички гледано и руски и португалски језици припадају индо-европским језицима, иако руски спада у словенску групу језика а португалски у романску групу.

Али не само португалски и руски, језици тако далеко повезани као што су фарси (персијски), хинди, бенгалски и изумрли језици као што су торчарски и хититски. такође су део ове породице, што значи да су руски, португалски, хититски и торчарски били некада исти језик.

Анимирана карта даје целокупни дојам; у неким детаљима многе ствари баш и нису тачне. Прва миграција у долину Дунава, нпр., није потекла из Јамнаје културе (3.300-2.600 п.н.е.), која јесте започела готово миленијум касније. Али свеукупно, идеја је да се пружи општи дојам о миграцијама.

Прото-индо-европски језик се појавио између источне Европе и средишње Азије (данашњи западни Kазахастан) и на крају се проширио на готово читаву централну Азију, делове источне Азије, Сибир, Европу, западну Азију и у новије време преко шпанске, енглеске и португалске миграције на Америку.

Индо-европски језици се говоре у већини Америка и Океанији: Шпанци су се измешали с великом масом претколумбовских становника, направивши потомке мешовитих раса у Мезоамерици, Јужној Америци и Централној Америци, док су Португалци и Енглези више куповали жене за себе, а Португалци се више мешали с робовима кроз силовања, стварајући већинско мулатско становништво у Бразилу и претежно европско становништво у Kанади и Аустралији, као и значајну мањину (15%) мешовитих раса на Новом Зеланду полинежанског и британског порекла из међурасних бракова између колониста и домородаца.

Некадашњи индо-европски језици су се говорили у Средњој Азији и Анадолији, као и Азербајџану и Kалмикији(Русија), но због миграција и освајања од стране Монгола и турских племена индо-европско говорно подручје (или у случају Kамликије вероватно черкеско подручје) је расељено, убијена до изумирања или асимилирана и помешана од стране турских племена у случају Анадолије/Турске и Азербајџана.

Руски и португалски су језички много сличнији него португалски или руски торчарском или хитијском, али португалски је сличнији енглеском него руском, а руски је језички много сличнији балтичким језицима него португалском.

(Извор Астрономски магазин)

О аутору

administrator

Оставите коментар