МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОЊИЋ ИЗ ВИМИНАЦИЈУМА

229 pregleda
Илустрација

Дечије играчке проналажене су на археолошким локалитетима из различитих периода. Израђују се од различитих материјала од којих су се неки сачували до данас. На некрополи Више Гробаља у Виминацијуму у гробу са кремираним остацима пронађена је римска дечија играчка од теракоте. Реч је коњићу на точковима из другог века. На археолошким локалитетима проналазе се дечије играчке које су израдила деца или одрасли. Некада је тешко одредити да ли је одређени предмет био намењен дечијој игри или је имао неку другу функцију. Свакако, играчке се могу посматрати као предмети за забаву и учење, али и за подстицање психомоторног развоја детета. Такође, играчке су могле имати и заштитну или култну функцију.

Будући да је број откривених гробова на Виминацијуму преко 13.500, међу којима има инхумираних и спаљених покојника са разноврсним прилозима, било је за очекивати да се у гробовима деце пронађу и играчке. Играчке су израђиване од различитих материјала-дрво, глина, кост или тканина.

На некрополи Више Гробаља у Виминацијуму у гробу G1-515 са кремираним остацима пронађена је добро очувана римска играчка коњића на точковима. Остаци кремираног покојника похрањене су у дрвеном ковчегу. Међу кремираним остацима је пронађена већа количина стакленог праха. У земљи која је испуњавала гробну раку нађен је већи број бронзаних нитни. Вероватно су представљале украсни оков ковчега. Kовчег је био оријентисан север-југ, са девијацијом на западу

Дечија играчка коњића је израђена од средње пречишћене глине црвене боје печења. На месту где се налазе леђа и врат, украшени су урезима испуњеним белом бојом како би се истакла длака и грива коња. Играчка је 19 сантиметара дугачка, око 9 широка и око 14 висока. Потиче из другог века. Тренутно се налази у Народном музеју у Пожаревцу.

Коњић од теракоте на точковима у Народном музеју у Пожаревцу (И. Јовичић/АrcheoSerbia)

Kао део гробног инвентара, поред коњића од теракоте, били су: стаклена гута, две перле од стаклене пасте, бели и црвени окер, црвено бојени пехар од глине са једном дршком и фрагмент лука бронзане фибуле. Постојање играчака у гробовима деце указује на то да је њихова намена могла бити вишеструка. Било да је то забава и учење или симболична функција, можемо приметити да нема значајније разлике када су у питању данашње играчке.

Референца: Kораћ, М. и Голубовић, С. 2009. Виминациум: Више Гробаља 2. Београд: Археолошки институт. (страна 247)

(Илустрација Народни музеј Пожаревац)

(Све о археологији)

О аутору

administrator

Оставите коментар