МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈЧУДНИЈЕ У КОСМОСУ

380 pregleda

Планета Земља представља мали део необичних појава које се могу уочити кроз космос, а астрономи свакодневно откривају нова изненађења. Ово су неки од најнеобичнијих тела и појава.

Мистериозни радиосигнали

Од 2007. године истраживачи примају ултрајаке и ултрасвијетле радиосигнале у трајању од само неколико милисекунди. Ови загонетни бљескови названи су брзим рафалима (FRB). Недавно су научници успјели ухватити понављајући FRB, који је бљеснуо шест пута заредом, такав сигнал могао би помоћи да разоткрију ову мистерију.

Нуклеарна паста

Најјача супстанца у свемиру настаје од остатака звезде. Према симулацијама протони и неутрони у згужваној љусци звезде могу бити подвргнути сулудом гравитационом притиску, штоих стисне у језичасто клупко материјала које би пукло, али само ако на њих примените 10 милијарди пута већу силу потребну да се разбије челик.

Патуљасти прстенови

Патуљаста планета Хаумеа која кружи у Kајперовом појасу изван Нептуна врло је необична. Чудног је издуженог облика, два месеца и дан трају само четири сата, што га чини великим телом у Сунчевом систему које се најбрже окреће. Хаумеа 2017. године постала је још мистериознија када су је астрономи гледали како пролази испред звезде и приметили изузетно танке прстенове који круже око ње, вероватно резултат судара негде у далекој прошлости.

Најбизарнија звезда

Kада је астроном Табета Бојаџијан са Универзитета Луизијиана с колегама први пут угледао звезду звану KIC 846285, био је срећан. Звезда названа Tabby би урањала у сјај у неправилним интервалима и непарним временским интервалима, понекад и до 22 посто. Постојале су различите тпретпоставке, укључујући могућност постојања ванземаљске мегаструктуре, али у данашње време већина истраживача верује да је звезда окружена абнормалним прстеном прашине који узрокује тамњење.

Неутрино

Појединачни високоенергетски неутрино који је погодио Земљу 22. септембра 2017. године, није сам по себи био толико необичан. Физичари на IceCube Neutrino опсерваторији на Антарктику најмање једном месечно виде неутрине сличног нивоа енергије. Међутим, овај је био посебан јер је први стигао с довољно података о свом пореклу да астрономи могу усмерити телескопе у смеру из којег је дошао.

(Извор Kликс)

О аутору

administrator

1 коментар

Оставите коментар