МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАПАДА ГЕНОМ ВИРУСА

143 pregleda

Нови лек против ковида-19 запањио научнике. Испитивање на мишевима показало је да у плућима исту количину вируса смањује за 99,9 одсто.

Научници Мензиесовог здравственог института Квинсленд аустријског Универзитета Грифит и њихове колеге из америчке истраживачке установе Град наде” осмислили су антивирусни лек против ковида-19 који вирусу онемогућује дуплирање тако што директно напада његов геном. Испитивање лека на мишевима показало је да лек у плућима исту количину вируса смањује за 99,9 одсто, а научници који су га развили тврде да би могао да буде делотворан и против нових варијанти вируса које се практично стално стварају мутацијама.

Лек је дизајниран првенствено за борбу против коронавируса, али и било које његове нове варијанте” која би евентуално могла да се појави. Руководилац пројекта Најџел Мекмилан рекао је да наночестице које се користе за доставу лека у телу човека на температури од 4 степена Целзијуса могу да остану стабилне 12 месеци, а да исте на собној температури стабилне остају више од месец дана, што значи да би тај лек могао да се користити за лечење пацијената у окружењима ниског снабдевања ресурсима”.

Најџел Мекмилан је сликовито описао деловање новог лека као начело тражи и уништи”.Уништава вирусни геном па вирусне честице не могу више да се развијају. Наночестице у организму крећу у својеврсну потрагу за честицама вируса те их уништавају попут пројектила са инфрацрвеним навођењем који реагује на топлоту”, појаснио је он.

Иако је више кандидата за антивирусни лек против ковида-19 догурало до клиничких испитивања, научници широм света се још муче се са развијањем ефикасног лека. Експериментални лек molnupiravir америчке фармацеутске компаније Merck, Sharp & Dohme (MSD), који је она развила у сарадњи с фирмом Ridgeback Biotherapeutics, улази у трећу фазу тестирања након што су пацијенти који су учествовали у претходне две фазе на њега добро реаговали.

Експериментални лек AT-527 швајцарске фармацеутске компаније Roche, који је иста развила заједно са компанијом Atea Pharmaceuticals, ускоро би такође требао да иде у трећу фазу тестирања, а претходно се показало да оболели од хепатитиса C слободно могу да га користе и да у њима долази до антиврусне активности. Светска здравствена организација објавила је у новембру 2020. године студију у којој тврди да лек ремдесивир, који се у Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији користио за лечење оболелих од ковида-19, не повећава шансе за преживљавање обољења код истих.

(Извор Б92)

О аутору

administrator

Оставите коментар