МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НЕОБИЧНО НЕБЕСКО ТЕЛО

717 pregleda

Научници су у међузвезданом простору наше галаксије пронашли ново и помало бизарно небеско тело које их је толико збунило да су му дали надимак Случајност (Аcccident). Случајност подсећа на смеђег патуљка, свемирско тело које се налази између највећих планета и најситнијих звезда, али није довољно велико да изазове фузионе реакције због којих звезде имају такав сјај.

Но, смеђи патуљци су обично млади објекти, а стручњаци из Калифорнијског института за технологију (Caltech) открили су да је Случајност стара између 10 и 13 милијарди година. То значи да су вероватно открили потпуно нову категорију небеског тела које је до сада било непознато науци. Случајност је добила свој надимак, јер су научници ово тијело нашли пуким случајем. Службени назив му је WISEA J153429.75-104303.3WИСЕА. Оно се подудара с пригушеним спектром типичног смеђег патуљка, али ипак гори јаче на другим таласним дужинама, пише Futurism. Случајност је, заправо, збунила научнике јер је била слаба на неким кључним таласним дужинама, што указује да је веома хладна (и стара), али жарка у другима, а то наговешћује вишу температуру.Овај објект одудара од свих наших очекивања”, рекао је астрофизичар Дејви Kиркпатрик из Калтека.

Ови наизглед контрадикторни подаци – који указују на то да је Случајност и необично топла и хладна – у коначном дају приказ небеског тела које је двоструко старије од типичног смеђег патуљка и које је стога настало када је галаксија имала другачији хемијски састав. Kада су научници утврдили да је удаљена од Земље око 50 светлосних година, схватили су да се креће јако брзо, око 800.000 километара на сат. То значи да се Случајност креће много брже од осталих смеђих патуљака за које се зна да су на овој удаљености од Земље и да вероватно већ дуже вријеме обилази галаксију, при чему се сусретала с другим масивним телима која су је убрзавала својом гравитацијом, наводи НАСА.

„Није изненађујуће пронаћи овако старог смеђег патуљка, али је изненађење пронаћи га у нашем дворишту. Очекивали смо да овако стари смеђи патуљци постоје, али смо такође очекивали да ће бити невероватно ретки. Шанса да га пронађемо тако близу Сунчевог система је или срећна случајност или су они чешћи него што смо мислили”, рекао је астрофизичар Федерико Марочо из Калтека. Истраживање под именом The Enigmatic Brown Dwarf WISEA J153429.75-104303.3 (a.k.a. The Accident) објављено је у часопису The Astrophysical Journal Letters.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар