МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НЕПОЗНАТО ИЗУМИРАЊЕ

206 pregleda
Wikipedia

Догодило се пре 30 милиона година, а да за њега нисмо знали.

На крају раздобља еоцена, пре отприлике 33 милиона година, дошло је до великих промена на нашој планети. Значајно су пале температуре, а ледени покров се проширио скоро до екватора. На азијском континенту дошло је до огромног помора врста, но до сада се чинило да ове колосалне промене нису захватиле биолошку разноликост Африке, коју је штитила топлота тропа. Барем смо тако мислили.

Према недавно објављеној студији америчких научника, до криве перцепције развоја догађаја у Африци крајем еоцена дошло је јер фосилни записи нису гледани на прави начин, пише Science Alert. Најновије истраживање је на Арапском полуострву и широм афричког континента у том периоду забележило значајан пад броја сисара, при чему су пре 30 милиона година нестале готово две трећине. Није за сада познато шта је узроковало овакав губитак врста, вероватно су узроци температурне варијације и интензивна вулканска активност на томе подручју.Врло је јасно да је дошло до великог изумирања, а након тога до периода опоравка”, рекао је биолог Стивен Херитиџ са Универзитета Дјук.

Велики део онога што се зна о промени климе на прелазу из еоцена у следећу епоху, олигоцен, потиче из анализа промена изотопа кисеоника из седимената на дну океана и трагова висине разини мора и пораста ледника. Локални подаци знају бити помало нејасни, па се научници више ослањају на израду модела и помно испитивање фосила. Но ни то не нуди увек поуздане резултате. С једне стране, постоје докази о опадању броја неких врста на североистоку Африке, попут рођака предака модерних лемура. С друге, нека истраживању су указала на то да Африка у том периоду није доживела скоро никакве биолошке промене.

Фосилни записи могу бити јако проблематични, што се тиче њиховог тумачења. Не остављају све врсте своје остатке уредно посложене и очуване на неком прикладном и лако доступном месту. Научници су у овом случају прикупили податке о фосилима који су представљали пет група сисара, две групе глодара и две групе примата. Према томе узорку изградили су породично стабло које приказује у којем су се периоду те животиње појављивале и нестале, и тако су уочили значајан губитак врста на подручју Африке крајем еоцена. Истраживање названо Widespread loss of mammalian lineage and dietary diversity in the early Oligocene of Afro-Arabia објављено је у часопису Communications Biology.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар