МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НЕУРОПРОТЕЗА ОДГОВАРА

140 pregleda

Нем и одузет пацијент општио је речима са околином захваљујући можданом уметку с рачунарским интерфејсом, који је специфичну активност његовог мозга претворио у писани текст на екрану.

Истраживање Универзитета Kалифорнија у Сан Франциску, које финансира Фејсбук, осмислило је мождани уметак с рачунарским интерфејсом за особе са инвалидитетом што не могу да комуницирају са околином на други начин. Реч је о последњој фази пројекта Steno, у којем је направљен мождани уметак који специфичну мождану активност непосредно преводи у речи и реченице омогућујући тако комуникацију немог и парализованог пацијента са околином исписивањем на екрану онога што он жели да изговори.

Ово је први пут да је природни покушај изговарања речи декодиран у праве речи користећи само мождану активност, објашњава др Дејвид Мозиз, водећи аутор студије објављене у научном часопису New England Journal of Medicine. Надамо се да је то доказ принципа рада нњосредне контроле говора комуникационог уређаја, додаје др Мозиз. Студију је у пракси спровео неурохирург др Едвард Чанг, који је пацијенту у мозак усадио неуропротезу са електродама. Реч је о пацијенту који је с навршених 20 година живота доживео мождани удар.

Наведена неуропротеза уграђена му је изнад подручја мозга задуженог за контролу вокалног тракта, а пацијент је покушао да комуницира тако што је одговарао на питања исписана на екрану. Неуропротеза користи алгоритме рачунарског учења који могу препознати 50 речи и слагати их у реченице изговорене у стварном времену. Примерице, кад је упитан како се данас осећа, његов одговор на екрану био је Осећам се врло добро. Реченица се није појавила одједном у целости, већ реч по реч, али комуникација успешно обављена.

Дејвид Мозиз, међутим, каже да његова студија не представља откриће читања мисли, већ се ослања на откривање мождане активности која се догађа специфично кад се особа покушава понашати на одређен начин, примерице као кад покушава говорити. Исто тако он каже да се рад његовог тима још не може пренети на неинвазивне неуронске интерфејсе.

(Извор Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар