У ЗДРАВОМ ДУХУ

ОСАМ УБИЦА ДОБРОГ СНА

194 pregleda
Canva

Уколико се, и поред књишких осам сати који се наводе као оптимални за здравље организма, будите исцрпљени и ненаспавани, крајње је време да се запитате шта је то што радите погрешно.

Разлог због кога се од раног јутра можемо осећати као да смо истрчали маратон јесте појачано стање инерције сна, циркадијалног процеса који модулира памћење, расположење, време реакције и будност након буђења, а према научним студијама, неки људи доживљавају смањене перформансе и умор већ с првом звоњавом аларма. Ефекти инерције сна обично нестају након 15 до 60 минута, али могу трајати и до неколико сати, чиме се значајно угрожава продуктивност.

Да би се установили разлози за неиспаваност и ниску продуктивност након буђења, веома је важно установити где је запело – да ли у дужини спавања или, пак, у каквоћи? Како наводи Рај Дасгупта, професор на Медицинском факултету Кек универзитета Јужне Калифорније, ово је први корак ка решавању тешкоће, док је наредни у променама чинилаца који утичу на опоравак током сна. Ових осам су најзначајнији за здрав и миран сан, уколико уочавате у своме неке неправилности, ту су и решења.

Умор и време

Постоји много стања која изазивају умор: од прекомерног рада, преко превеликог броја обавета током дана, до хроничних болова или болести које исцрпљују организам. Константан и необјашњив умор не треба занемаривати – он је први знак да је време за преглед код лекара. Осим тога, Национална фондација за спавање установила је да здравим одраслим особама треба од седам до девет сати сна сваке ноћи; уколико се будите исцрпљени, пробајте да промените навике и спавате неколико дана сат времена краће или дуже од уобичајених осам сати. Уколико ни то не упали, могуће да је у питању други разлози.

Седелачки живот

Ако водите седелачки начин живота, тело може да се навикне на констанан рад на минимуму енергије. Иако вам се чини да је то можда добро јер штедите ресурсе, у стварности себи чините медвеђу услугу – тако се сваки пут при иоле већем напору ваш организам замара више него иначе. Светска здравствена организација препоручује да одрасли имају најмање 150 минута умерене до јаке физичке активности седмично, а трудницама исто толико времена умерених аеробних вежби и вежби за јачање.

Узнемирење или…

Утнемиреност или депресија нису само енергетски исцрпљујућа стања, већ могу негативно утицати и на време потребно да заспимо, а и на то да ли се и колико пута будимо током ноћи. У оваквим ситуацијама лекови који се користе за лечење депресије или анксиозности могу имати ииз нежељених последица, а несаница или поремећаји дубљих фаза сна само су неке од њих. Из тог разлога, терапију је увек потребно прилагодити анамнези и тренутном здравственом стању.

Одлазак на спавање

Понекада се распоред разликује током радне седмице у односу на викенд, па понети добрим проводом и расположењем петком и суботом и одлазак на спавање буде поремећен, будући да ујутру не морамо рано на посао. Померање распореда никако није добро за сан, сваки дисбаланс ће узети данак пре или касније, а ми ћемо бити исцрпљени и уморни.

Дехидратација тела

Више од 50 процената тела сачињено је од воде, која је потребна за вишеструке улоге, укључујући варење хране, стварање хормона и неуротрансмитера и испоруку кисеоника. Научници су открили да је стање дехидратације повезано и са смањеном будношћу и повећаном поспаношћу и уморомИнститут за медицину препоручује да жене конзумирају око 2,7 литара течности дневно, а мушкарци око 3,7 литара, при чему исхрану треба прилагодити тако да буде богата свим потребним нутријентима.

Лоша хигијена сна

Добра хигијена сна укључује мрачну собу, потпуно заштићену од спољашње буке и неколико степени хладнију од остатка животног простора. Научници тврде да је оптимална температура за од 20 до 25 степени Целзијуса. Спаваћа соба никако не би требало да има ни телевизор или да се користи као радна или соба за дружење (уколико то могућности дозвољавају). Редовно проветравање по могућности током целог дана или најмање пред спавање, побољшава сан.

Партнер или љубимци

Они са којима делимо кревет, партнер или кућни љубимци, имају велики утицај на наш сан. Не само да постоји могућност да онај до нас хрче или се преврће целе ноћи, већ и разлика у навици одласка на спавање или буђења и текако може ометати распоред спавања на који смо навикли да нам одговара. 

Поремећаји сна

Последњи, али не и мање важан чинилац, јесу поремећаји сна: уколико се будите по неколико пута током ноћи или имате лаган сан, веома је вероватно да се нећете добро наспавати, а самим тим свакога јутра бићете исцрпљени, изморени и потпуно неспремни за дневне обавезе. Међу поремећајима издвајају се нарколепсија и синдром немирних ногу; уколико постоје, важно је на време обратити се специјалистима.

(РТ)

О аутору

administrator

Оставите коментар