МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПЛУТОН ГУБИ АТМОСФЕРУ

237 pregleda
NASA

Према најновијем истраживању, како се Плутон удаљава од Сунца, полако на њему нестаје гасова који га окружују. Плутонова ретка атмосфера састоји се углавном од азота с понешто метана и угљемоноксида. С обзиром на то да на тој планети долази до снижавања температуре, изгледа да то узрокује поновно смрзавање азота при чему долази до губљења атмосфере, пише Science Alert.

„Научници још од 1988. путем технике окултације прате промене у Плутоновој атмосфери”, рекао је планетарни научник Елиот Јанг из

Southwest Research Institute (SwRI) у Тексасу:Мисија New Horizons добила је одличан увид у њену густоћу током лета 2015. која се до тада удвостручавала сваке деценије. Но, наша запажања из 2018. показују да тај тренд престаје након 2015.”

Плутонова атмосфера настаје након испаравања леда с површине. Овој патуљастој планетуи потребно је око 248 земаљских година да направи један круг око Сунца, при чему се чак у једном тренутку приближила нашој звезди на 30 астрономских јединица (АЈ); на 30 пута удаљености између Земље и Сунца. Удаљеност између Плутона и Сунца се повећава, при чему та планета добија све мање сунчеве светлости и има све ниже температуре. Пораст густоће атмосфере примећен 2015. највероватније је последица топлотне инерције – заостале топлоте заробљене у азотним ледницима.

„То се примерице догађа када сунце загрева пиесак на плажи. Сунчева светлост је најинтензивнија у подне, али песак наставља упијати топлоту током поподнева па је најтоплији у касним послеподневним сатима”, рекла је планетарна научница Лесли Јанг из SwRI-ја. Плутон се више не сматра планетом, али је ово небеско тело и даље врло интересантно астрономима. Научници су тако последњих година установили да на Плутону постоје планине са снежним врховима, а испод његове површине течни океани.

(Извор Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар