Tragovi pronađeni u galaksiji udaljenoj 12,8 milijardi svetlosnih godina od Zemlje.
Astronomi su otkrili tragove vode u galaksiji udaljenoj 12,8 milijardi godina od Zemlje. To je ujedno postalo i najudaljenije otkriće vode van Sunčevog sustava, tvrde astronomi. Tragovi vode pronađeni su u velikoj galaksiji SPTO311-58 koja potiče iz vremena kad je svemir bio star svega 780 miliona godina. SPTO311-58 zapravo čine dvije galaksije koje se stapaju i najveća je trenutno poznata galaksija iz doba ranog svemira, a ima više prašine i gasa od drugih jednako ranih galaksija.
Astronomi sa Univerziteta Ilinois su za otkriće molekula vode teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) u Čileu. Njihovo otkriće sugeriše da je molekularni svemir započeo vrlo rano, razvijajući se iz helijuma i vodonika ili helijum hidrida u kompleksnije molekularne kombinacije vrlo brzo nakon postanka svemira. Elementi teži od helijuma i vodonika stopljeni su u jezgru zvezde kako se bliži njen kraj, pa istraživanje američkih astronoma sugeriše da su se prve zvezde formirale i ugasile u prvih 800 miliona godina od postanka svemira i da su njihove smrti proizvele molekule u tom vremenskom periodu.
Pronalazak dokaza vodenih molekula toliko daleko u prošlosti svemira dalo je timu američkih astronoma uvid u to koliko se svemir svemir menjao. Osim molekula vode, oni su otkrili molekule ugljenmonoksida. Kiseonik i ugljenik su elementi prve generacije i u molekularnim formama ugljenmonoksida i vode su ključni za život kakvog poznajemo, ističe Srivani Džarugula, vodeći autor studije.
(Izvor Zimo)