МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕМЉА СЕ ВРАЋА У ПЛИОЦЕН

435 pregleda

Северна и Јужна Америка се још нису спојиле, Гренланд још није био замрзнут, а ниво океана је био 18 метара виши него што је сада. Просечна температура је тада била 1,8 до 3,6 степени Целзијуса изнад садашње.

Очекује се да ће клима на Земљи 2030. године бити као што је била пре три милиона година – пишу истраживачи у студији објављеној у часопису Америчке научне академије (PNAS). Тај период је средина плиоцена, када је на Земљи била суша, Северна и Јужна Америка се још нису спојиле, Гренланд још није био замрзнут, а ниво океана је био 18 метара виши него што је сада. Просечна температура је тада била 1,8 до 3,6 степени Целзијуса изнад садашње.

Ако се настави испуштање угљен-диоксида
у атмосферу какво је сада, истраживачи
процењују да ће се до 2150. године Земља
вратити на стање у којем је била пре 50
милиона година, у зору првих сисара.

„Идемо ка веома драматичним променама у изузетно кратком времену”, рекао је Џек Вилијамс, професор науке о Земљи и стручњак за палеоекологију и климатологију на Универзитету у Висконсину, у граду Медисону. Ако се настави испуштање угљен-диоксида у атмосферу какво је сада, истраживачи процењују да ће се до 2150. године Земља вратити на стање у којем је била пре 50 милиона година, у зору еволуције првих сисара, када су већ давно били изумрли диносауруси (пре 65 милиона година).

Залеђеним капама на половима Земље дуго треба да се отопе, тако да Гренланд неће поново постати зелен већ у следећем веку, рекао је Вилијамс за АФП. За то време ниво океана неће порасти свих 18 метара. Али изненадно загревање ће изненадити живе врсте, којима су милиони година били потребни да се развију у садашњу форму. „Многе врсте ће зато нестати”, примец́ује коаутор студије. „То указује како можемо да утичемо на своју историју и на историју Земље – тако да разумемо садашње промене и прилагодимо се”, закључио је он.

(Извор Бета)

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар