МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НОВА СТОМАТОЛОГИЈА

227 pregleda

Савремена стоматологија зна шта је чека у виртуелној садашњости или иза окуке блиске технолошке будућности.

Такав утисак намеће се после дводневног 12. међународног конгреса стоматолога Војводине, традиционалне струковне манифестације, која је у новосадском амфитеатру Нафтне индустрије Србије окупила учеснике из Немачке, Италије, Индије, Хрватске, Словеније, Мађарске, Црне Горе, Белорусије, Северне Македоније, Русије, Србије и Босне и Херцеговине.

У главном програму одржана су предавања о вештачкој интелигенцији у стоматологији, дигиталним технологијама у ортодонцији,  изазовима и компромисима при реконструкцији међувиличних односа, границама, грешкама и компликацијама током ендодонтских третмана и покровним протезама на имплантима, инфекцијама и запаљењским процесима максилофацијалне регије, денталном маркетингу и туризму.

Реконструктивна и корективна стоматологија била је у центру пажње. Захваљујући проф. др Kристијану Бергеру, председнику Европске асоцијације имплантолога, и специјалисти оралне хирургије др Зорану Марјановићу, председнику Стоматолошке секције Друштва лекара Војводине Српског лекарског друштва и потпредседнику USSI EDI, промовисана су најновија достигнућа из денталне имплантологије. Тематску трилогију чинили су „Дигитални ток рада у имплантологији након протетских концепата”, „Изјаве и препоруке за вођену регенерацију костију” и „Непосредни имплантати у моларној регији”.

После сваког предавања, дискусије и размене искустава обележиле су дијалошке паузе. Изнова и по ко зна који пут доказујући да Међународни конгрес у Новом Саду није херметична теоријска промоција, него мултидисциплинарни водич благодарећи којем је некадашња социјалистичка узречица „техника народу”, по свему судећи већ замењена са „вештачка интелигенција народу”.

И наравно, стоматолозима. Док у корпоративној трци са временом, на путу дигиталног благостања, модерна дентална медицина нагиње пароксизму брзине, ефикасности и заједничке среће терапеута и пацијената. Епски допадљиво, ка очигледном функционално-естетском циљу, што чини новосадски сусрет теорије и праксе понајмање имагинарним.

Истовремено, уз академска предавања, у малој sали одржане су све популарније практичне радионице, на којима је амбициозни др Горан Тошић, демонстрирао редослед конкретних терапијских метода и поступака индикованих код ендододнтских ретретмана и заломљених инструмената, као и током иригације и изолације система коренских канала.

Свеукупно, у сајбер атмосфери, заједништва и сарадње.

 

(Илустрација Freepik)

Есад Кучевић

О аутору

administrator

Оставите коментар