ШАПУТАЊЕ НЕРАВА

КАКАВ МОЗАК ТИ ИМАШ

342 pregleda
Илустрација

Научници открили пет врста, препознајте свој и искористите сав потенцијал.

Да ли сте се икада запитали зашто вам је толико до нечега стало? Или зашто сте тако емотивни? Сигурно ти је неко понудио одговор: Све је у твојој глави. У ствари, на неки начин су у праву. Ново истраживање показује да начин на који размишљате, делујете и комуницирате са другима зависи од начина на који ваш мозак функционише. Kакав ти мозак имаш?

Др Даниел Амен, оснивач клинике Амен и психијатар, истиче да је проучавање SPECT слика почело да помаже у дијагностици менталних стања као што су ADHD, депресија, биполарни поремећај и анксиозност. Међутим, проучавајући све више снимака, приметили су обрасце у можданој активности који се јављају код људи са истим типом личности. Идентификовали су пет типова мозга који могу утицати на то ко сте, како се понашате и како се опходите према другима. Исто тако, ово истраживање даје одговор зашто није могуће на исти начин третирати све људе који се боре са анксиозношћу, депресијом или другом менталном болешц́у.

Уравнотежен мозак

Дефинише се уједначеним, симетричним протоком крви у већини области. Тип личности: Ово је најчешћи тип мозга. Људи са уравнотеженим мозгом су фокусирани, флексибилни и емоционално стабилни. Они су међу људима који свој посао раде на време, држе рокове, испуњавају обећања и добро се носе са успонима и падовима. Генерално, не ризикују много и воле да се придржавају правила.

Људи са уравнотеженим мозгом су добри запослени, менаџери и координатори у свим индустријама. Пошто су фокусирани и организовани, брзо уче. Kада су у питању љубавни односи, они имају квалитетне везе. Добро се слажу са другим људима и у њиховим односима нема драме. Kоји су потенцијални проблеми код људи са избалансираним мозгом?

Могу имати проблема са менталним здрављем ако се препусте лошој исхрани, опијању, љенчарењу и проводењу превише времена на друштвеним мрежама. Наравно, ово се може избећи уравнотеженом исхраном и вежбањем. Што се тиче суплемената, препоручује се узимање омега-3 масних киселина и витамина D.

Спонтани мозак

Дефинише се мањом активношћу у предњем делу мозга који се зове префронтални кортекс. Тип личности: Људи са овим типом мозга воле да испробавају нове ствари, имају велико интересовање и радије планирају спонтано него да имају дефинисан распоред. Обично размишљају ван оквира, не поштују правила и често касне. Организација им није јача страна, а толико воле да ризикују да због тога понекад упадну у невоље.

Спонтане мозгове често држе предузетници, политичари и агенти за некретнине. Нажалост, лако их је омести и имају проблема са организацијом, а иако су веома паметни, тешко им је да остваре свој пуни потенцијал. Исто тако, из жеље за узбуђењем, често стварају драму у својим односима. Kоји су потенцијални проблеми људи са спонтаним мозгом?

Могу се упустити у ризична понашања, као што су опијање, узимање дрога или ванбрачна веза. Ова врста је подложна ADHD-у, депресији и зависности. Да бисте живели квалитетно, требало би да конзумирате храну богату протеинима, зелени чај, гинсенг и уведите кардио вежбе.

Упорни мозак

Дефинише се повећаном активношћу у предњем делу мозга у области која се зове предњи цингуларни кортекс. Тип личности: Приметићете њихову снажну вољу, не прихватају не као одговор и обично мисле да ствари треба да раде на њихов начин. Рутина им је најбољи пријатељ и не слажу се најбоље када је реч о промени планова. Често су забринути, тешко напуштају прошлост и склони су свађи.

Упорни руководиоци, менаџери пројеката и веб инжењери обично имају упоран мозак. Најбоље раде када имају слободу да уче, односно када знање могу да стичу на више начина. Kада су у питању љубавни односи, они могу бити тврдоглави и љути. Kоји су потенцијални проблеми људи са упорним мозгом?

Kада је предњи цингуларни кортекс преактиван, они могу да се заглаве у негативним мислима, што доводи до анксиозности, депресије и опсесивно-компулзивног поремећаја. Најбољи начини за смиривање активности предњег цингуларног кортекса су здрави угљени хидрати (као што су слатки кромпир и хумус) и HIIT тренинг.

Осетљив мозак

Дефинише се повећаном активношћу у лимбичком систему, емоционалном центру мозга. Тип личности: Препознаћете их у емпатичним људима, људима којима су пријатељи, породице, па чак и животиње имају високо на листи приоритета. Могу их покретати музика, филм или било која друга уметничка форма. Насилни филмови, ширење мржње и црне хронике ће их узнемирити, зато се клоните тога. Многи људи са овом врстом мозга боре се са наглим променама расположења и негативним мислима.

Ипак, одлични су терапеути, лекари и социјални радници, као и креативци. Најбоље уче на тихим местима и са слушалицама јер им звуци могу одвуц́и пажњу. Kада су у питању љубавни односи, они су толико усклађени са другима да им је лако да препознају када је партнеру потребан загрљај или мало простора. Пошто су осетљиви на спољашње стимулусе, понекад им је потребно време да напуне батерије, што партнер може лично да схвати. Kоји су потенцијални проблеми људи са осетљивим мозгом?

Могу се јавити проблеми са депресијом, зависношц́у и менталним проблемима као што је биполарни поремећај. Најбољи начини да се ово спречи су здраве масти, као што су авокадо, лосос, бадеми и физичка активност, попут плеса или тимских спортова.

Пажљиви мозак

Дефинише се повећаном активношћу центара за анксиозност у мозгу, као што су базални ганглији, инсула или амигдала. Тип личности: Особа са опрезним типом мозга често ће осећати анксиозност, али ће бити спремна за неочекиване ситуације. Такви људи се обично тешко опуштају. Често су склони да очекују најгоре, а то их спречава да остваре своје снове.

Они воле сигурност и склони су анализама, па је посао у рачуноводству, истраживању или рударењу података одличан избор. Обично уче и раде више од других, али упркос томе, нервоза их може спречити да успешно обављају посао. Kада је реч о љубавним везама, плаше се одбијања и желе сталну сигурност како би могли да буду агресивни. Kоји су потенцијални проблеми људи са опрезним мозгом?

Често имају проблема са анксиозношц́у и зависношћу. Најбољи начин да убијете центре анксиозности у мозгу је избегавање кофеина и слатких пића и слаткиша.

(Илустрација Shutterstock/sutadimages)

(Извор Б92)

О аутору

administrator

1 коментар

  • Приметио сам словне пропусте уместо ћ пример боле шћу пише боле шцу!
    Благодарим твоје и овог врло корисног и садржајног сајта са врло интересантним и актуелним темама!
    Поздрав
    Сини Ша

Оставите коментар